Žako - Papoušek šedý konžský, liberijský - Můj Zvěřinec.cz

Žako – Papoušek šedý konžský, liberijský

MůjZvěřinec.cz | Ptáci (Atlas zvířat)
zako

PŮVOD: Rovníková Afrika

ZÁKLADNÍ POPIS: Velikost těla 35 – 40 cm

ROZLIŠENÍ POHLAVÍ: Možné pouze určením DNA, endoskopicky.

CHOV: Prostorná klec nebo pokojová voliéra, pro pár prostorná venkovní voliéra s vnitřním temperovaným prostorem a odolná síle zobáku.

POTRAVA: Kvalitní směs zrnin pro velké papoušky nebo speciál pro africké papoušky, obě doplněné každodenní dávkou ovoce, zeleniny, mléčné kukuřičné klasy a k dispozici větve ovocných stromů na
okus. Vždy by měli mít k dispozici grit a písek na trávení a sépiovou kost. Napáječka na vodu je samozřejmostí a občasný postřik rosením je vítaný. Nepodáváme avokádo – pro papoušky je silně jedovaté.

ROZMNOŽOVÁNÍ: Není jednoduché. Vyžadují absolutní klid a důležitá je vzájemná sympatie obou partnerů. Samice snáší do budky o rozměrech 30 cm x 40 cm x 70 cm s vletovým otvorem 12 cm, 3 – 4 vejce, na kterých sedí 26–30 dní. Mláďata krmí oba rodiče do doby, než vylétnou z budky a naučí se samostatně přijímat potravu. Mláďata mají šedou oční duhovku. Pohlavně dospívají ve 4 – 5 letech.

Dožívají se až 80 let.

POVAHA: Je to bezkonkurenčně nejoblíbenější mazlíček z ptáků, výborný imitátor lidského hlasu, užívá i slova ve vztahu k určitým událostem. Typické pro něj je, že si vybere jednoho člena rodiny, kterému dává najevo svou náklonnost. Tento vyvolený nemusí být přímo jeho ošetřovatel či majitel. Rozhodně nekamarádí jen tak s každým. Rád šplhá a musíme mu k tomu dát příležitost vhodnými hračkami. Rozhodně se nesmí nikdy nudit. Vyžaduje každodenní kontakt a pozornost člověka. Pokud ji nemá, může se stát nervózním a může se začít poškozovat.

NEBEZPEČÍ PRO ČLOVĚKA: Při neopatrném uchopení může v sebeobraně štípnout zobákem, či škrábnout drápkem. Vzhledem k velké síle zobáku nenechávat v jejich blízkosti malé děti bez
dozoru!

Více informací získáte v prodejnách Pet Center.

Napsat komentář

Mujzverinec.cz © 2015, all rights reserved