Začínáme s tréninkem! - Můj Zvěřinec.cz

Začínáme s tréninkem!

MůjZvěřinec.cz | Tipy a triky
dog-ball

Proč bych to měl vlastně dělat?

Pokud si pořizujeme psa, očekáváme, že to bude náš parťák. Aby se mohl zařadit do našeho sociálního okolí, měl by být poslušný a ovladatelný v běžných situacích. Nezvládnutí této socializace může mít někdy až fatální následky – pro pejska, pro vás i pro další osoby nebo zvířata.

Kdy, kde a jak?

Nejlepší je trénovat psa tehdy, pokud na to máte klid a čas. Pes by měl být na lačno, zvyšuje se tím účinnost odměňování pamlsky a zároveň se snižuje riziko přetočení žaludku (u větších plemen). Výcvik může proběhnout doma, na zahradě, venku nebo na cvičáku. Zkrátka kdekoli, kde je na něj prostor a není tam příliš rušno. Pokud trénujete venku,nechte pejska nejdřív proběhnout a všechno očuchat – okolí ho pak nebude tolik rozptylovat. Ideální doba je tak 10 – 20 minut dle velikosti plemene. Maximální doba obyčejného tréninku by neměla přesáhnout 15 minut – po této době již zpravidla dochází ke ztrátě pozornosti a snižování efektivity výcviku. Platí také, že psa by měl do úplného zvládnutí povelu trénovat pouze jeden člověk.

Aby učení nebylo mučení…

Nejdůležitější zásadou tréninku je, že musí vás i vašeho pejska bavit. Najděte si čas, místo a metodu, které vám budou oběma vyhovovat a nic „nelámejte přes koleno“. Někteří psi zvládnou povely napoprvé, zatímco jiným to může trvat několik týdnů či měsíců. Hlavně nebuďte nervózní a naštvaní. Pokud se uvolníte, vycítí to i váš čtyřnohý kamarád a bude se na každé cvičení těšit.

800-pexels-dog-animal-pexels-photo-68798

Než se na to vrhnete…

Velkou váhu nese nevyhnutná potřeba si stanovit, co od tréninku vlastně očekáváme. Chceme psa naučit „jenom“ základní poslušnosti, nebo si přejeme, aby si osvojil nějakésofistikovanější dovednosti? Je nabíledni, že čím náročnější je podstata tréninku, tím více vašeho času a trpělivosti bude na jeho zvládnutí potřeba.

Co budete potřebovat?

Mezi základní pomůcky obvykle patří obojekvodítko a nějaký zdroj pozitivní motivace(hračka/pamlsek). A co všechno se dokáže váš pejsek naučit?

Základní poslušnost = základ úspěchu

Aby se pes choval jako pes a ne jako vlk (nebo třeba prasátko) je potřeba ho již od štěněcího věku vychovávat (starý dobrý povel „fuj“), socializovat a učit tzv. základní poslušnosti. K té patří zvládnutí jednoduchých povelů jako „sedni“, „lehni“, „ke mně“, „ k noze“ a „zůstaň“. Dalším krokem jsou pak složitější povely typu „přines (aport)“, „plaz“ a „štěkej“. Když tohle s pejskem zvládnete, můžete ho začít učit další složitější (ale o to zábavnější) kousky. Jaké? To už záleží na plemenu a zaměření psa a hlavně na tom, jestli ho cvičíte pro zábavu, nebo pro nějaký konkrétní účel (sport, myslivost, práce apod.).

Co za to?

Nemůžeme čekat (tedy alespoň ze začátku), že pes nás bude poslouchat pouze z nehynoucí lásky a neskonalé úcty. Za správně odvedený cvik je potřeba mazlíka odměnit, aby si osvojil, že po splnění povelu následuje něco příjemného. Když se řekne odměna, většina z nás si představí nějaký lahodný pamlsek. To je však jen jeden ze způsobů. Pejsky můžeme odměňovat také slovní pochvalou, pohlazením nebo hračkou. Specifický způsob odměny je kliknutí tzv. klikrem (anglicky clicker). Tomuto stylu tréninku se budeme věnovat v následujícím článku.

Zazvonil zvonec…

Stejně jako školní zvonek ohlašuje vytoužený konec hodiny, i pejsek potřebuje vědět, že je výcvik u konce. Zvolte si proto povel, kterým dáte jasně najevo konec tréninku a začátek prostoru k volné hře. Mělo by se jednat o slovo, které jinak běžně psovi neříkáte – např. „hotovo“ nebo „volno“. Používání tohoto slova musíte pak důsledně dodržovat na konci každého tréninku. Můžete navíc připojit přátelské poplácání (spíše u větších psů – čivavy to asi tak úplně neocení) nebo dát pejskovi jeho oblíbenou hračku, se kterou může dále svobodně řádit.

Napsat komentář

Mujzverinec.cz © 2015, all rights reserved