Ryby - Chovatelská příručka - Můj Zvěřinec.cz

Ryby – Chovatelská příručka

MůjZvěřinec.cz | Chovatelské příručky
800-unsplah-fish-aquarium-photo-1436891461396-6df41158de09

Běžné akvarijní rybičky bývají nenároční živočichové, kteří nevyžadují příliš pozornosti. Stačí jim ráno rozsvítit akvárium a jednou denně nakrmit. Když občas zapomenete, nic se neděje. Dokonce existuje akvarijní vybavení, jež za vás světelný režim řeší časový spínač a krmivo dávkuje automatické krmítko. Abyste se do této fáze, kdy stačí jen rozsvěcet, krmit a občas akvárium vyčistit od kalu a řas, dostali, potřebuje akvárium veliké přípravy. Je zapotřebí získat základní znalosti ohledně ryb, které chcete chovat. Ryby musí být vybrány v takové sestavě, aby byly schopné spolu žít v jedné nádrži a neubližovaly si. Měly by mít podobné potravní nároky, potřeby ohledně teploty, světla, chemie vody a provzdušňování. Také rostliny vybírejte podle toho, jaké podmínky v akváriu budou mít.

Až toto všechno správně absolvujete, odmění vás akvárium jedinečným pohledem na život pod vodní hladinou. Může sloužit k dlouhým hodinám relaxace po náročném dni a stát se vaším koníčkem.

Je pro vás akvárium vhodné?

 1. Budete mít čas se o něj starat? Podle typu a velikosti akvária zhruba jednou měsíčně odkalit, odřasit a vyměnit 1/3 vody?
 2. Jste schopni zajistit krmení ryb v době vaší delší nepřítomnosti? Během dovolené trvající déle než týden a absenci automatického krmítka je potřeba, aby k vám domů někdo zašel, ryby zkontroloval a nakrmil.
 3. Jste ochotni za akvárium platit ročně vyšší poplatky za energie?
 4. Nevadí vám nechávat doma zapnuté osvětlení, topení, filtraci a jiné elektrické spotřebiče v době vaší nepřítomnosti?
 5. Jste ochotni pravidelně platit za údržbu akvária, např. nové filtrační vložky do filtru, zářivka, chemie na úpravu vody, léčiva ryb, hnojiva pro květiny atd.?
 6. Jste schopni akvárium zabezpečit tak, aby na něj nedosáhl jiný domácí mazlíček nebo dítě?

Pokud jste na všechny otázky odpověděli ANO, tak se můžete pustit do příprav na pořízení akvária.

Druhy akvárií

Nejprve je třeba se rozhodnout, jaký tip akvária chcete.

K nejmenším patří tzv. betária:

Jde o velmi malé akvárium o objemu cca 2 litry i více, které není vybaveno jak vzduchováním, tak filtrací. Mnohdy není vybaveno ani osvětlením a je přímo předurčené pro chování pouze jedné určité ryby. Tato ryba se nazývá bojovnice pestrá (Betta splendens). Je to tzv. labyrintka. Za název vděčí speciálnímu orgánu, který se nazývá labyrint a umožňuje rybě dýchat kyslík nad hladinou. Jinou rybu v tomto akváriu nechovejte. V tomto akváriu se nedaří živé rostlině, neboť ta potřebuje k životu akvarijní světlo. Pokud seženete k betáriu i akvarijní osvětlení, pak živá rostlina, která nekoření bude prosperovat. Betárium, ač se to nezdá, je náročné na údržbu. Vzhledem k absenci filtrace je třeba častěji měnit vodu. Cca 1x týdně odlít 1/3 vody, nalít čerstvou a upravit chemií. Lze vyměnit celou vodu tak, že si novou vodu připravíte den předem, např. do kýble, a nechte přes noc odstát. I tuto vodu raději upravte chemií.

TiP: Odlijte si do čisté nádoby přímo z akvária zhruba 2/3 vody a přelovte do ní rybu. Zbytek vody vylijte. Pod tekoucí teplou vodou vyčistěte dno a properte kamínky. Dopusťte do 1/3 přibližně stejně teplou vodu jako máte na straně odstavenou vodu s rybou. Naaranžujte dno, nalijte podle dávkování přípravek na úpravu vody (více o těchto přípravcích je popsáno v kapitole ÚPRAVA VODy) a opatrně dolijte odstátou akvarijní vodu i s rybou.

Aby se vám voda nekazila, krmte pouze jednou denně. Doporučuje se krmit tolik, aby krmeni ryba ihned snědla a nepadalo dolů na dno, kde by zůstalo ležet. Bojovnici krmte sušenou stravou přímo pro bojovnice nebo můžete zpestřit stravu i mraženým krmením. Například červenou komáří larvou, tzv. patentkou, nebo cyklopy.

Nano akvária: Od úplně malých např. 8 litrových až po 30 litrové nádrže můžeme mluvit o tzv. nano akváriích. Jsou zařízena stejně jako velká akvária, tedy mají filtraci, osvětlení a popřípadě i vzduchování, které není podmínkou. V těchno akváriích se bude dobře dařit rostlinám díky akvarijnímu osvětlení a můžete zde chovat některé druhy zakrslých rybek (živorodky endlerovi, dánia perlová). Prostorově nenáročnou bojovnici, krevetky kantonské a vodní šneky. Vždy se zeptejte na kombinaci živočichů a jejich druhů do vašeho akvária. Nemusí se vždy snášet. Nevýhodou malých akvárií je, že zde probíhají rychlejší nežádoucí změny prostředí. Ty je třeba včas podchytit a řešit, neboť se mohou stát pro některé živočichy smrtelné (např. rychle se kazící voda).

U nádrží s objemem 60 litrů a více se akvária dělí podle osazenstva.

Jednodruhové: Pokud se vám líbí jen jeden druh akvarijních rybek, je možné se věnovat výhradně jemu. Zjistěte si potřeby vámi zvoleného oblíbeného druhu. V jakém prostředí žije v přírodě, jakou velikost akvária potřebuje, zda se chová v párech nebo ve skupinách. V jednodruhovém akváriu vyniknou více rostliny, protože vaše oči nebudou rozptylovat různá hejna barevných rybek.

Biotopní: Akvárium, v němž živočichové, dekorace a rostliny pochází ze stejné oblasti, např. Amazonie, Malawi, Asie. Výhodou biotopového akvária je kopírování vodního úseku, kde se dekorace hodí k rostlinám a k rybám. Ryby a rostliny mají podobné nároky. Péče o takové akvárium je celkem snadná, avšak jeho založení je poměrně náročné na znalosti.

Smíšená akvária: Nejčastější akvária. Pořizujete si rostliny a ryby z různých biotopů podle toho, které se vám líbí. Nevýhodou takových akvárií je častá mortalita ryb a rostlin, pokud je nakupujete bez rozmyslu. Při koupi byste měli dbát na to, zda se jednotlivé druhy snesou a jestli mají podobné požadavky na teplotu, vzduchování a chemii vody.

800-pexels-fish-animal-goldfish-animal-fish-pet-72288

Dělení ryb

Živorodky: Jak již název napovídá, tyto ryby rodí živá mláďata. Jsou to velice přátelské ryby a dají se kombinovat s ostatními neagresivními druhy. Jestli chcete chovat živorodky, je vhodné pořídit na jednoho samce dvě a více samic. Pokud chcete zamezit množení ryb v akváriu (živorodky se množí opravdu rychle), opatřete osazenstvo pouze jednoho pohlaví. Tyto rybky mají rády velmi čistou vodu, ale paradoxně si ji samy rychle znečišťují. Proto je péče o živorodky trochu náročnější, ale zvládne ji i začátečník. U živorodek buďte ostražití co se týče nemocí, jsou k nim náchylné. Patří sem například: živorodky duhové (také se jim říká paví oka), platy, mečovky, a další. Zdržují se převážně v horní třetině nádrže.

Jikernaté ryby:

Tetry: Krásné, často hejnové rybky. Většinou jsou mírné, ovšem existují výjimky. Ptejte se proto na vhodnou kombinaci osazenstva vašeho akvária. Tetry se zdržují převážně ve středním sloupci vody. Jsou to hejnové rybky, pořizujte minimálně 6 kusů od jednoho druhu. Při tomto počtu si sestavují hejno.

Parmičky: Nebo-li barbusy. Barevné robustní krásné rybky. Jsou velmi aktivní a zdržují se ve středním sloupci vody. Některé druhy parmiček nejsou moc přívětivé k ostatním druhům rybek. K živorodkám, ani tetrám nebo závojovým rybám, je tedy nedávejte. Parmičky jsou poměrně odolné rybky a hodí se pro začátečníka. Minimální počet kusů bývá často okolo 6 kusů. Převážně jsou to hejnové rybky a při tomto počtu si vytváří hejno. Ptejte se na velikost ryb v dospělosti. Některé druhy dorůstají obrovských rozměrů.

Cichlidy: Krásné barevné ryby, často dorůstají větších rozměrů. Některé druhy bývají náročnější na úpravu vody a mohou být agresivní nejen vůči ostatním druhům, ale i vnitrodruhově. Lze chovat pouze jednoho samce a několik samic. Další druhy zase mají vyšší nároky na kvalitu vody. Nejsou to tedy ryby vhodné pro začátečníka. Cichlidou, poměrně nenáročnou na chov, je například velice známá skalára. Ta je často chybně kombinována s tetrami neonovými. Není to dobrá kombinace, neboť až skalára povyroste, na neonkách si pochutná. Nekombinujte je s malými rybami.

Kaprovité ryby: Mají vysoké nároky na velikost nádrže, dorůstají větších rozměrů. Do této kategorie se řadí i dobře známá závojnatka. Ta je chybně umisťována do velmi malých akvárií a v horším případě i do skleněných koulí. Přitom správně patří do prostorné nádrže s filtrací nebo do jezírka.

Pancéřníčci: Ryby žijící na dně nádrže. Hledají potravu mezi kamínky a čistí tak dno. Ovšem toto jim k životu nestačí a potřebují svou vlastní plnohodnotnou stravu, kterou seženete v chovatelských potřebách. Též se jedná o skupinové rybky. Pořizujte minimálně 4 kusy od jednoho druhu.

Krunýřovci: Živí se sběrem řasy, a proto se jim říká čističi. Ovšem stejně jako u pancéřníčků potřebují doplňovat speciální stravu. Pořizujte jen menší druhy krunýřovců. Vhodný je například krunýřovec modrý nebo krunýřovec jednopruhý.

Labyrintky: Ryby se speciálně vyvinutým nadžeberním orgánem tzv. labyrintem. Tyto rybky je možné často vidět, jak se nadechují u hladiny. Do této kategorie se řadí například již zmíněná bojovnice pestrá. Dále sem patří i čichavci. Mírné a snášenlivé ryby, které se mohou stát chloubou většiny smíšených akvárií.

Pozor, vyjmenované druhy se vzájemně nemusí snášet a nemusí mít stejné požadavky na kvalitu vody.

Rostliny

Vysoké rostliny sázejte k zadní stěně akvária. Patří sem například Egeria Densa (velmi nenáročná rostlina, která se dobře a rychle rozrůstá a ke svému bujení nepotřebuje být zakořeněná). Rychle rostoucí rostliny produkují mnoho kyslíku a jsou rybám velmi prospěšné.

Středně vysoké rostliny sázejte do středu akvária. Velmi populární jsou Anubiasy barteri. Opět velmi nenáročná a odolná rostlina. Anubiasy jsou tuholisté, tudíž je ryba jen těžko okouše. Hodí se například k živorodkám, které si na rostlinách s oblibou pochutnávají. Dají se použít i do hůř osvětlených akvárií, protože jsou celkem nenáročné na intenzitu osvětlení.

Nízké rostliny a mechy se hodí do popředí. Nenáročným zástupcem je například Cryptocoryne nevillii. Rostlina, která se velmi dobře rozrůstá. Na jejích listech se tvoří další malé rostlinky a původní list odpadá a umírá. Ke svému růstu nepotřebuje být zakořeněná, snadno se s ní manipuluje a aranžuje. Lze i přivázat ke kořenu či kamenu. Stejně tak je další vděčnou nízkou rostlinkou opět anubias, tentokrát však druh Anubias barteri nana. Také nepotřebuje být zakořeněn a lze navázat ke kořenu.

Pro výpočet rostlin do akvária se používá následující vzorec: délka akvária x hloubka, děleno 50. Vždy se ale vyptejte na rychlost růstu a velikost pořizovaných rostlin.

Dekorace

Při výběru dekorace si musíte dát pozor, aby předmět nevylučoval látku, která by mohla uškodit rybám, rostlinám a celkově kvalitě vody. Kameny musí být proprané v horké vodě. Nepoužívejte příliš mnoho kamenů z důvodu nosnosti akvária. Kořeny nenoste z lesa, ale zakupte v obchodě s chovatelskými potřebami. Kořeny z přírody mohou obsahovat škodlivé látky. Také plavou a mohou plesnivět. Prodávají se speciální kořeny pocházející z rašelinišť. Jsou dobře zakonzervované a nevypouští do vody škodlivé látky.

Dále můžete použít například kokosové skořápky. Pozor! Nepoužívejte pravé mušle, ulity a korály, pouští do vody vysoký obsah váníku. V chovatelských potřebách lze zakoupit mnoho druhů akvarijních dekorací včetně plastových rostlin.

Technika

Filtrace: Akvárium by mělo být vybaveno filtrací. Filtrace se dělí na vnitřní a vnější, zaleží na umístění filtrace. Filtrace by měla obsahovat molitanovou vložku, která slouží k mechanické filtraci (zachycuje odpady od ryb, zbytky rozložených rostlin a zbytky jídla). Zároveň buňky této vložky vytváří vhodné prostředí pro usazení nitrifikačních bakterií. Dále by filtrace měla obsahovat vyměnitelnou část s aktivním uhlím. To slouží k vyvázání těžkých kovů z vody. Vybírejte filtraci vhodnou výkonem k velikosti vašeho akvária a při výběru se poraďte s prodejcem.

Vzduchování: Většinou vzduchování není potřeba, pokud nechováte ryby, které vyžadují více kyslíku. Slouží spíše pro efekt. Koloběh vody vám totiž zajištuje filtrace, která znečištěnou vodu nasává a čistou jí vrací zpět do akvária. Některé filtrace lze propojit se vzduchovací hadičkou, na jejíž konec se připevní vzduchovací kamínek, který vám z velkých bublin dělá drobnější. Pokud nemáte možnost připevnit hadičku k filtraci, zakupte akvarijní vzduchovací kompresor určený výhradně pro tuto funkci.

Topení: Většina ryb vyžaduje průměrnou teplotu okolo 25°C. Pro dohřívání a udržování této teploty je potřeba, aby bylo akvárium vybaveno ponorným topením. Výpočet výkonosti topení pro vaše akvárium je jednoduché. Počítejte 1 Watt na 1 litr vody. Topení umístěte poblíž proudu vypouštěného z filtrace nebo poblíž vzduchování. Jako způsob vytápění lze použít i tepelně izolační podložku pod akvárium. Teplotu lze pravidelně kontrolovat akvarijním teploměrem. Používá se přísavný rtuťový nebo nalepovací digitální.

Osvětlení: Používejte výhradně akvarijní osvětlení. Buď ve formě lampy s led diodou, (bývá u Nano akvárií) nebo ve formě zářivky. Nikdy nesviťte do vody stolní lampou! Žárovka ohřívá vodu. Akvarijní zářivka podporuje růst rostlin a potlačuje vznik řas. Sviťte max. 12 hodin denně. Pokud se vám začne v akváriu tvořit nadměrně zelená řasa, zkraťte dobu svícení (zkuste o 2 hodiny).

Další technika: Pokud nechcete nebo nemůžete pravidelně zapínat a vypínat techniku, pořiďte časový spínač, který za nás tuto práci zodpovědně převezme. Další techika, která se může hodit je automatické elektronické krmítko, které za vás bude pravidelně krmit ryby nejen v době dovolené.

800-unsplash-fish-animal-photo-1451361628083-2987ddd470e5

Úprava vody

Základem jsou dva přípravky. První je přípravek na úpravu kohoutkové vody, který z vody vyváže chlór a těžké kovy (např. Sera Aquatan). Obsahuje i vitamin B, který pomáhá rybám zvládat stres (např. transport ryb) a chrání kožní sliz ryb. Dalším potřebným přípravkem jsou nitrifikační bakterie obsažené například v přípravku Sera Nitrivec. Bakterie se usazují v buňkách molitanové vložky ve filtru a v podkladu akvária. Slouží k přeměně škodlivých dusíkatých látek, které vznikají tlením rostlin, zbytků jídla a odpadu, který vylučují ryby, na užitečné látky, které jsou prospěšné rostlinám a akvarijnímu prostředí celkově.

Pro chov ryb, které vyžadují speciální úpravu vody, můžete změřit například hodnotu kyselosti pH a upravovat přípravky na zvýšení nebo snížení pH.

Začínáme

1) Umístění akvária:

Před koupí akvária nejprve vyberte vhodné místo, kam jej chcete umístit. Podklad musí být zcela vodorovný (změřte vodováhou) a musí mít vysokou nosnost (ne vratký stolek, polička). Nikdy nezapomínejte, že hmotnost akvária s vodou není vše. Připočítejte k tomu hmotnost kamenů, písku a jiných dekorací. Změřte si, jak by akvárium mělo být velké. Zvolte si takové místo, aby na akvárium nedopadalo sluneční světlo. To má potom za následek nadměrný růst zelené řasy.

2) Seznam materiálu:

 1. Akvárium vhodného tvaru a velikosti
 2. Výživné dno (vyživuje rostliny)
 3. Štěrk (ne ostrý, ani čistě bílý)
 4. Dekorace
 5. Technika
 6. Síťka na ryby
 7. Rostliny a ryby pořizujte až na konec.

3) Plánování vzhledu akvária:

Rozvrhněte si, kde budou umístěny rostliny, kam umístíte dekorace, vymyslete úkryty pro ryby. Nezapomeňte na prostor pro techniku a volný prostor pro pohyb ryb.

4) čištění a kontrola vodotěsnosti:

 1. Připravte si kbelík, který budete používat pouze při práci s akváriem. Tento by neměl být dříve používán při úklidu, kde se využívá chemických prostředků.
 2. Akvárium vymyjte novou, čistou houbičkou, také nepoužívanou při práci s chemickými prostředky. Používejte pouze horkou vodu.
 3. Nalijte do akvária vodu. Poté pozorujte nádrž 2-3 hodiny. Pokud se neobjeví na stěnách a ve spojích kapky vody, můžete si být jisti, že je akvárium vodotěsné.

5) Založení akvária:

 1. Do výše 2 cm nasypte výživné dno.
 2. Do výše 5 cm opatrně nasypte v horké vodě propraný akvarijní štěrk.
 3. Umístěte do akvária dekorace a techniku.
 4. Opatrně nalijte cca. 25°C teplou vodu do akvária zhruba do 2/3.

TiP: Aby se vám dno nepromíchalo a nezvířilo, lijte vodu do akvária například přes mělký talíř umístěný na dně.

e) Vodu upravte podle dávkování přípravky pro úpravu vody.

 1. Vysázejte rostliny. Zkraťte konce kořínků o 2-3 cm a vyhlubte jamku až do výživného dna. Zasaďte rostlinu a přikryjte jamku štěrkem. Rostliny před sázením vyjměte z košíčku a z vaty, ve které se rostliny kupují.
 2. Dolijte vodu.
 3. Zapněte techniku.
 4. Nechte alespoň jeden den zaběhnout, ideální je týden.

6) Vysazování ryb:

 1. Přineste ryby domů a neotevřený sáček nechte plavat na hladině akvária, aby se vyrovnaly teploty vody.
 2. Otevřete sáček a ohrňte okraje. Nechte plavat otevřený sáček na hladině alespoň půl hodiny. Během této doby dolévejte akvarijní vodou až se množství vody v sáčku zdvojnásobí.
 3. Síťkou přelovte ryby do akvária. Snažte se, aby se ze sáčku dostalo co nejméně vody do akvária.

U betárií pouze nasypte kamínky proprané v horké vodě, umístěte dekorace, nalijte vodu, upravte ji, nechte 24 hodin odstát a vypusťte rybu stejným způsobem.

Krmení ryb

Při pořizování ryb se ptejte, čím daný druh krmit. Ryby krmte jednou denně. Krmte pouze tolik, aby krmení ryby snědly do pár minut, pokud možno dříve, než dopadne na dno. Na zemi ryby nechávají krmení, a to se poté rozkláda a kazí vodu. Zkažená voda je pro ryby toxická a může dojít k úhynu ryb. Nezapomínejte na speciální stravu pro krunýřovce a pancéřníčky.

V případě dovolené se prodávají prázdninové tablety, které se nalepí na sklo nebo položí na dno nádrže. Velmi pomalu se rozpouští a vydrží až týden, některé dokonce až 14 dní. Vždy prodejci oznamte počet ryb v akváriu. Tyto tablety před odjezdem na dovolenou vyzkoušejte, zda rybám opravdu stačí, chutnají, a zda fungují, jak mají.

Údržba akvária

K údržbě akvária je vhodné pořídit si odkalovač. Nástroj, který odsává vodu a s ní i kal ze dna. Zároveň tlak není takový, aby nasál i štěrk. Pomocí tohoto nástroje odčerpejte alespoň jednou za 14 dní (dle potřeby a velikosti akvária) 1/3 vody. V prodejně vám detailněji vysvětlí, jak se s odkalovačem zachází. Dolijte třetinu nové vody a upravte ji přípravky na úpravu vody. Mechanicky oškrábejte řasu, popřípadně operte dekorace. Mohla by se vám hodit magnetická stěrka na sklo nebo speciální akvarijní žiletka. Nikdy neškrábejte sklo například drátěnkou nebo jiným hrubým předmětem.

Jednou za měsíc je dobré proprat filtr. Filtr perte při odkalování. Při odkalování odčerpávejte vodu do kbelíku. V této vodě jemně properte filtrační molitanovou vložku. Nikdy nepropírejte vložku pod horkou tekoucí vodou. Zničíte tak zabydlené nitrifikační bakterie. Jednou za měsíc také vyměňte aktivní uhlí.

Pořiďte si hnojivo na rostliny. Zjistěte si, jakým způsobem přijímají vaše rostliny živiny (listy nebo kořeny) a podle toho pořiďte buď tablety, které se přidávají ke kořenům anebo hnojivo ve formě tekutiny. Nejvhodnější je tyto dvě formy hnojiva kombinovat. Dávkujte dle příbalové informace u výrobku. Zohledněte velikost akvária a počet rostlin.

Kromě hnojiva lze přidávat do akvária prevenci proti řase nebo šnekům, které si domů můžete přinést společně s rostlinami. Tihle šneci patří ke škůdcům. Jednou za rok se doporučuje vyměnit akvarijní zářivka.

Nejčastější problémy

Zelenou řasu mívá na svědomí nejčastěji přesvícení. Použijte vhodný přípravek proti řase a zkraťte dobu svícení o 2 hodiny.

Za hnědou řasu obvykle může překrmování. Krmte pouze jednou denně a menší dávky. Zbytky jídla nesmí zůstávat na dně akvária. černé štětičkové řasy se nejlépe zbavíte mechanicky nebo nasazením ryby, která se touto řasou živí. Bývá to parmička siamská s pověstí řasobijce. Pozor! V dospělosti ryba dorůstá větších rozměrů, a proto se nehodí do každé nádrže.

Poraďte se o svém problému s řasou v chovatelských potřebách, popiště řasu a nechte si doporučit způsob, jakým se jí zbavit.

Na šneky se doporučuje nasadit rybu mřenku nádhernou. Ta se ovšem také nehodí do každého akvária. Dalším způsobem, jak se zbavit šněků, je pokusit se nalákat je přes noc na list salátu, který umístíte na dně akvária a tímto způsobem je vyndavat ven. Poté používejte přípravky na prevenci proti těmto škůdcům. Vždy prohlížejte rostliny, které umisťujete do svého akvária!

Dalším, častým problémem jsou nemoci ryb. Má-li ryba na sobě některé z těchto jevů nebo dokonce kombinaci: bílé krupičky, stažené ploutve, bílé fleky, chomáčky plísně, táhne za sebou dlouhý trus, plave sama, schovává se a nejde se najíst či jiné abnormální chování. Ihned se běžte poradit do chovatelských potřeb, kde popište chování a vzhled ryby (můžete donést i fotografii). Doporučí vám vhodné léčivo.

Nemoci ryb se šíří velmi rychle a mají prudký průběh! Při léčení ryb je vhodné vyndat z filtrace aktivní uhlí, neboť odstraňuje z vody těžké kovy, které jsou obsaženy v léčivu.

 

Napsat komentář

Mujzverinec.cz © 2015, all rights reserved