Potkani a krysy – opravdu zajímavá zvířátka - Můj Zvěřinec.cz

Potkani a krysy – opravdu zajímavá zvířátka

MůjZvěřinec.cz | Novinky
funny rat  isolated on white background

V některých oblastech světa, například v Číně si krys a potkanů cení pro jejich inteligenci, obdivují jejich obezřetnost a schopnost správného úsudku.

V Indii požívají krysy pro své vlastnosti velkou vážnost a téměř náboženskou úctu.

Potkani jsou neuvěřitelně šikovní

Potkan uplave bez potíží 1 km a svými šikovnými tlapkami dokáže chytat ryby, v laboratorních podmínkách dokázal 3 dny bez přestávky šlapat vodu. Dokáže se potápět a proplavat i záchodovým sifonem.

Potrubím vyšplhá potkan ze sklepa až do 10. patra domu. Potkani umí běhat po natažených lanech, drátech, řetězech nebo úzkých hranách. Potkan se umí protáhnout i otvory velikosti dvacetikoruny. Nebo se Bez problémů prokouše i betonovou deskou. A co navíc, 100 m zaběhne potkan pod 10 sekund!!!

Skvělé tělesné vlastnosti

Potkani mají velice dobře vyvinutý čich, je důležitý už pro čerstvě narozená mláďata. I v dalších živožních obdobích ho maximálně využijí, jelikož členové jednotlivých skupin se poznávají právě po čichu. Takže se rozhodují například, zda budou bojovat nebo ne.

iž několik hodin po narození dokážou potkani rozlišit chuti jako sladká, kyselá, hořká a slaná. Později dávají přednost té potravě kterou přijímá jejich matka. Různé výzkumy prokázaly, že obliba jednotlivých druhů krmení se získává sociálním učením.

Potkani se rodí slepí a oči se jim otvírají až mezi 10. a 17. dnem života. Je téměř barvoslepý, vidí však výborně za šera a má postraní vidění, jeho zorné pole je širší než u člověka což se v podzemních chodbách náramně hodí.

Potkaní specialitky

Potkani jsou velmi čistotná zvířata, již během prvních dnů života jsou u malých potkánků vidět pohyby kterými se čistí dospělí.

Mnozí vědci se domnívají, že díky schopnosti přežívat i v extrémnmích podmínkách přežijí potkani nejen většinu ostatních druhů zvířat, ale také celé lidstvo. Potkani dokázali přežít i na atomových střelnicích kde se prováděly pokusné výbuchy.

Existují četná svědectví i důkazy o tom, jak zvířata změnou chování nebo hromadným úprkem dávala najevo, že tuší blížící se zemětřesení. Ale věrohodné a vyčerpávající vysvětlení tohoto jevu zatím stále není k dispozici.
Nejlepšími „věštci“ blížícího se zemětřesení jsou zvířata obývající dutiny, jeskyně a podzemní prostory, tedy především potkani, myši a další podzemní hlodavci a také netopýři. Je možné, že dokáží různé vlny a vibrace zaznamenat na větší vzdálenost než člověk.

Potkani mají vysoce vyvinuté sociální cítění, proto není vhodné chovat potkana jednotlivě. Nejméně bychom měli mít dva. Izolovaně žijící potkan je bojácnější, žije kratší dobu, spotřebovává více krmiva a paradoxně méně spí než potkan žijící ve skupině.

Zdroj foto: www.catchitpestcontrol.co.uk

Napsat komentář

Mujzverinec.cz © 2015, all rights reserved