Plazi - Chovatelská příručka - Můj Zvěřinec.cz

Plazi – Chovatelská příručka

MůjZvěřinec.cz | Chovatelské příručky
800-pexels-snake-mamba-green-mamba-toxic-38268

Rozhodli jste se stát teraristou? Skvělá volba! Terarijní zvířata jsou oblíbená především pro menší časovou náročnost chovu. Exoticky upravené terárium se může stát atraktivním doplňkem vašeho bytu a jeho obyvatelé se budou zaslouženě těšit pozornosti vašich návštěv.

  1. Před pořízením terária si musíte odpovědět na tyto otázky.
  2. Jsem schopný/á se o terárium zodpovědně starat po celou délku života mnou zvoleného zvířete.
  3. Jsem ochotný/á krmit živou stravou (hmyz, holátka, myš, potkan, aj. dle potřeb zvířete)?
  4. Jsem schopný/á zajistit péči zvířeti a teráriu celkově v době své nepřítomnosti (dovolená)?
  5. Mám dostatek financí nejen na pořízení, ale i údržbu terária (žárovky, zářivky, poplatky za spotřebu energie, potravu a jiné) a veterinární péči v případě potřeby?
  6. Souhlasí s pořízením terarijního zvířete všichni členové domácnosti?

Pokud jste na všechny otázky odpověděli ANO, můžete začít.

Začínáme

Co dříve? Zvíře nebo terárium? Pokud toužíte po konkrétním živočichu, samozřejmě musíte přizpůsobit terárium jemu. Máte-li naopak představu např. výstavního exoticky zeleného paludária s broméliemi, doporučuje-

me zvolit živočicha, pro kterého je tento biotop ideální, např.zemní pralesničky harlekýn (Dendrobates leucomelas).

Dělení terárií

Terária lze rozdělit do tří základních skupin:

Pouštní (případně polopouštní) terárium je suché, s pískem, kameny, suchými větvemi, bez rostlin nebo s rostlinami sukulentního typu. Do tohoto terária můžete umístit stepní želvu, gekony, agamu i některé hady.

Tropické terárium musí udržovat vlhkost. Jako podklad se používá např. rašelina, lignocel, kokosové vlákno, kůra. Osázejte ho živými rostlinami, např. broméliemi, tilandsiemi, kapradinami, mechem a jinými. Tropické terárium je vhodné pro řadu ještěrů, hadů, bezobratlých živočichů a žabek.

Paludárium je třetí typ terária. Je to kombinace tropického terária a akvária. Ve vodní části můžete chovat vodní želvy a některé nenáročné akvarijní ryby. V pozemní části např. žabky, různé druhy hadů a ještěrů vyhledávající vodní tůňky.

Všechny tři druhy terárií musíte přizpůsobit chovanému živočichovi. Především zajistit dostatečné osvětlení, vyhřívání, cirkulaci vzduchu, dostatek úkrytů, potravu a pitnou vodu.

Vybavení

Osvětlení do terária: Osvětlení kupujte v prodejnách s odbornou obsluhou. Ve všech typech terárií by měly být 2 druhy osvětlení. Denní bílé světlo s UVB zářením (pokud se nerozhodnete chovat nočního tvora) a výhřevná žárovka jako zdroj tepla. Čím hlubší (vyšší) terárium bude, tím důležitější je i síla světla, které by mělo dostatečně osvětlovat i rostliny ve spodní části terária. Na žárovku byste měli zakoupit speciální kryt, aby nedošlo k popálení zvířete při náhodném dotyku.

Vytápění terária: Obecně platí, že teplota v teráriích by se měla pohybovat od 28°C s lokálním vytápěním (pod žárovkou až 40°C). V chovatelských potřebách lze zakoupit například i topné kameny, které se hodí pro pouštní/polopouštní ještěry, např. agamy vousaté (Pogona vitticeps), ale i krajty královské (Python regius).

Co se osvětlení a vytápění týče, čas nám mohou ušetřit automatické spínací hodiny. Zvířeti prospěje přesný denní a noční režim. Ke spínacím hodinám je možnost připojit i automatické rosení.

Větrání: Profesionální terária jsou vyráběna tak, aby splňovala podmínky pro cirkulaci vzduchu. Nevětratelné terárium se může stát zdrojem plísní. Bez účinné cirkulace by mohlo dojít až k úhynu zvířete. Není proto vhodné použít místo terária akvárium, pouze v případě odborných a finančně nákladných úprav.

Voda: Voda musí být součástí každého terária. Misku zajistěte vždy tak, aby nemohlo dojít k jejímu převrácení. V paludáriích s větší vodní plochou vodu filtrujte nebo často a pravidelně měňte. Pouštní terária denně lehce roste (např. Agama vousatá nepije stojatou vodu, ale pouze rosu).

Rostliny: Dávejte pozor. Rostliny, které kterými osazujete terárium nesmí být jedovaté! Mezi teraristy jsou oblíbené například tyto nejedovaté rostliny, které se hodí spíše do sušších terárií: šplhavec (Epipremnum), tlustice (Crassula), pepřinec (Peperomia) nebo tilandsie (Tillandsia). Do tropických terárií lze použít například dračinec (Dracena), ledviník (Nephrolepis), zelenec (Chlorophytum), poděnku (Tradescantia) nebo toulitku (Anthurium).

tiP: Nepředělávejte akvária na terária. Není to vhodné z důvodu odvětrávání a manipulace. Pokud budete manipulovat se zvířetem a zasahovat do terária shora, zvíře bude stresované a bude si na vás hůře zvykat.

Výběr zvířete

Při výběru vašeho nového přírůstku lze postupovat již dříve naznačenými cestami. Buď hledáte konkrétní zvíře, kterému zbudujete příbytek na míru nebo máte konkrétní představu terária a rádi byste jej také osídlili. V obou případech je důležité si předem ujasnit, kolik času a financí můžete teráriu věnovat. Náklady na zakoupení a vybavení terária a koupi zvířete mohou být značné, ale jednorázové. Pravidelné náklady zůstávají na osvětlení, vytápění a krmení. Naproti tomu časové nároky u dobře osazených terárií jsou nepatrné. Některé druhy plazů a ještěrů se krmí s několikadenními přestávkami. Neohrozí je ani vaše týdenní dovolená.

800-pexels-animal-eyes-lake-green

Koupě zvířete

Zvíře kupujte až po zařízení a zaběhnutí terária. Vyzkoušejte, zda topítka (pokud jsou součástí terária) topí a udržují stálou teplotu, světla neprobíjí, rostliny nehnijí. Není žádoucí, abyste v teráriu manipulovali s vybavením několik dní po vypuštění zvířete. Vlhkost v teráriu se kontroluje na vlhkoměru, který je k zakoupení v chovatelských potřebách.

Řadu terarijních živočichů můžete zakoupit ve specializovaných prodejnách. Některé želvy, ještěři a hadi z dovozu jsou dnes vzácní a chránění, a proto je u nich vyžadováno potvrzení o původu CITES, které vám prodejce poskytne. Případné kontrole musíte toto potvrzení ukázat, jinak se vystavujete vysoké pokutě a možnému trestnímu stíhání (za pašování).

Terarijní zvířata

Zde jsou ve zkratce popsány nejběžnější chované druhy terarijních zvířat.

Oblovka (Achatina) je až 30 cm velký plž s atraktivně točenou ulitou. Je vhodná do tropického terária (bez květin), které není třeba vytápět, pouze rosit. Živí se převážně salátem, okurkami, v létě pampeliškou, apod. Nedoporučuje se krmit ovocem, takové citrusy a jablka odvápňují. Stravu obohacujte o vápník postačí sépiová kost. Dožívá se až 8 let.

Kudlanky, lupenitky, strašilky jsou zajímavým hmyzem do tropického terária, který svým vzhledem dokonale napodobuje okolí (uschlé větvičky, lístky, traviny). Jejich velikost je od 6 –10 cm. Vyžadují terária s vyšší vlhkostí. Rosí se 1x za dva dny. Kudlanky se živí drobným hmyzem, strašilky a lupenitky listím některých keřů a stromů. Nejčastěji se používá ostružiní (i v zimě), dále maliník, šípková růže, jiné druhy zase žerou listí břečťanu, dubu, ptačího zobu.

Sklípkan (Brachypelma smithi). Samice tohoto pavouka s vámi může strávit až 20 let. Je vhodný do tropického terária s 50-60% vlhkostí. Živí se hmyzem, v dospělosti i myšími holátky.

Krab tříbarvý (Cardisoma armatur) udělá parádu v tropickém paludáriu s 2/3 souše (kameny, oblázky, písek). Teplota vody stačí pokojová. Nutné je místo s žárovkou na slunění a ohřívání. Budete-li správně krmit a svítit, krab se obmění nádherným oranžově-modro-fialovým zbarvením. Krab je všežravec. Od hmyzu, rybího masa, žížal, přes červy, speciální granule až k salátu a ovoci. To vše mu můžete snadno dopřát. Velice důležitý je pro kraby vápník.

Užovka červená (Elaphe guttata) je nenáročný nejedovatý had, vhodný do tropického paludária s délkou alespoň 80 cm. Živí se drobnými hlodavci, nejčastěji myšmi. Hada krmte 1x za 14 dní. Délka dospělého jedince je až 180 cm, dožívá se přes 20 let.

Korálovky (Lampropeltis) vás nadchnou svými barvami, které skutečně připomínají navlečené korálky. Jsou to nejedovatí a nekousaví hadi. Korálovka bude spokojená v tropickém teráriu s lignocelem nebo terarijní kůrou, ve kterém umístěte misku s vodou na koupání. Délka terária by měla být alespoň 60 cm. Jako potravu preferují myši nebo třeba menší vejce (např. křepelčí). Hada krmte 1x za 14 dní. Korálovky se dožívají v zajetí při dobré péči až 20 let.

Krajty (Pythonidae) patří k velkým hadů, náročným na prostor. Milují vodu, potřebují paludárium s bazénem, ve kterém se můžou celé potopit. Musíte počítat s tím, že některé druhy krajt dorostou až k 8 metrům a mohou vážit ke stu kil. Tropické paludárium by mělo mít alespoň 300 x 150 x 200 cm (d x š x v) s větvemi na lezení, bytelné konstrukce. Krajty patří mezi hady škrtiče. V dospělosti jsou schopny pozřít např. desetikilové sele, nebo kůzle. Krajty rozhodně nepatří do rukou teraristům začátečníkům. Chov některých druhů krajt vyžaduje povolení. Ale běžně dostupné druhy (a to ani třímetrové) je nepotřebují. Menším druhem krajty vhodným pro začátečníky je krajta královská dorůstající přibližně 170 cm.

Hroznýš královský (Boa constrictor) je nejčastěji chovaný škrtič. Nebývá agresivní, snadno se ochočí. Zvolit byste měli minimálně 150 x 80 x 60 cm (d x š x v). Do terária je nutné umístit nádobu na koupání a větve na šplhání. Dospělý hroznýš může měřit k pěti metrům. Krmte pouze živou potravou.

Chameleoni (Chamaeleoninae) získali v posledních letech na oblibě. Jde o celou řadu druhů, od mini druhu Rieppeleon brevicaudatus (cca 3 cm) po chameleona pardálího (50 cm). Chameleon pardálí a jemenský patří k nejprodávanějším druhům. Podmínkou chovu je vzdušné, dobře odvětrávané terárium s bohatým porostem (větve, nejedovaté rostliny). Chameleon nepije vodu z misky, ale chytá jí svým jazykem v podobě rosy na listech. Terárium by mělo mít rozměr alespoň 40 x 40 x 100 cm (d x š x v). Teplota může být pokojová, s místem pod žárovkou na slunění a ohřívání. Důležité je svícení UVB zářivkou umístěnou uvnitř terária. UVB záření je nutné pro získávání vitamínu D. Bez tohoto vitamínu chameleon strádá, dochází u něj k rachitidě a brzy umírá. Chameleonovi uděláte radost především cvrčky, sarančaty, šváby a smýkaným hmyzem (co chytíte na louce do síťky, pozor ovšem na chráněné druhy). Krmte obden, mláďata denně. V klidu je chameleon zabarven v odstínech zeleně, která se nachází kolem něj. V rozrušení, ve stresu a v nemoci mění barvy. Chameleon se dožívá 5-8 let.

Leguán zelený (Igauna igauna) může být nezvyklý společník. Jeho tropické terárium by mělo být o velikosti šatní skříně a bez rostlin. Leguán bude v dospělosti měřit nejméně 120 cm (2/3 jsou ocas) a vážit 4 kg. Někteří dobře živení jedinci mohou dosáhnout až ke 2 metrům. Leguán potřebuje prostor na šplhání, proto by terárium mělo být vysoké alespoň 150 cm. Pokud nechcete leguána volně pouštět, měli byste mu přidat výběh. Leguán patří k malé

skupině býložravých ještěrů. Do jeho jídelníčku zařaďte pampelišky, salát, okurky, rajčata, banány. Leguán může žebrat o potravu, která pro něj není vhodná – nezvykejte ho na ni. Neochočený leguán může být nebezpečný svým ostrým ocasem a dlouhými drápy. Běžná délka leguánova života činí 10 let.

Agama vodní (Physignathus cocincinus) je často chovaný větší ještěr. Podobá se baziliškovi, dosahuje však pouze 70 cm délky včetně ocasu. Agamě zařiďte tropické paludárium nejméně 100 x 100 x 150 cm (d x š x v) a s větvemi na šplhání. Počítejte s tím, že většinu rostlin agama časem svou váhou zničí. Její stravu tvoří různý hmyz – cvrčci, šváby, holátka myší, živé rybky. Agama se dožívá kolem 10 let.

Agama vousatá (Pogona vitticeps) je ideální obyvatel pouštního terária. Tomuto mini drakovi stačí plocha 100 x 100 x 80 cm (d x š x v). Tato agama miluje písek a kamenné struktury na šplhání a vyhřívání. Teplota může být pokojová, ale musíte vytvořit místa s lokální teplotou až k 45 stupňům. Vousatá agama je všežravec. Miluje vše – cvrčky, sarančata, pavouky, myšata, rostlinné květy, listy pampelišek, zeleninu. Délka života je kolem 10ti let.

Gekon obrovksý (Gekko gecko) je až 40 cm dlouhý druh z širokého rodu gekonů. Pokud budeme chovat jednoho jedince, potřebuje tropické terárium velikosti 50 x 40 x 50 cm (d x š x v). Jako substrát je vhodné použít lignocel/rašelinu (vlhkost přes den by měla být 50 60%, v noci 70 80%) a hustě osázet robustními rostlinami, které gekoni využívají jako úkryty. Přes den spí, aktivní je spíše v noci. Denní teploty by se měly pohybovat mezi 25 30°C s možností lokálního vyhřívání až na 40°C. Noční teploty by měly poklesnout na 18 22°C Terárium se rosí alespoň 1x denně. Tento gekon vás může těšit přibližně 9 let.

Gekončík noční (Eublepharis macularius) je velmi oblíbený druh gekončíka především pro jeho krásné vybarvení a sametový vzhled. Ve volné přírodě obývá kamenité stepi až skalnaté biotopy do 2100 m. Je to 20 25 cm velký živočich s noční aktivitou, tudíž nepotřebuje UVB záření. Nezapomínejte ale podávat vitamíny buď sypáním na potravu, nebo v kapalné formě. Pokud nechcete chovat jedince, ale skupinu, pořiďte k samci minimálně 3 samice. Samci jsou velmi aktivní a samici by brzy uhnali. Nechovejte tedy nikdy samostatný pár. Postačí pouštní terárium o velikosti 80 x 50 x 50 cm (d x š x v), pro větší skupinu musí být větší. Do terária umístěte, kromě misky na vodu, i hodně větví a úkrytů (kůra, kokosové skořápky). Gekony a gekončíky krmte cvrčky, sarančaty, v dospělosti i myšími holaty.

rohatka (Ceratophrys) je 10 20 cm velká žába. Živí se cvrčky, sarančaty, myšími holátky a v dospělosti je schopna pozřít i dospělou myš. Vyčkává, až se k ní přiblíží potrava, a poté můžete vidět velmi rychlý výpad a ve vteřině ulovenou potravu. Postačí jí terárium o velikosti dna alespoň 30 40 cm. Výška substrátu (lignocel, terarijní rašelina) by měla dosahovat alespoň 5 cm. Je důležitý kvůli držení vlhkosti. Pro rohatku je nezbytná i vodní plocha. Ve vodní nádrži, ve které se bude rohatka koupat, by měla být výška vodního sloupce maximalně vysoká jako samotná žába, aby se zabránilo utonutí. Vodní nádrž upravte tak, aby se do něj rohatce snadno lezlo a vylézalo (např. použitím hladkých kamínků rozprostřených kolem okrajů nádrže). Přes den vytápějte žárovkou na 25 30°C (nemusí se vytápět, není-li terárium osázené kytkami), v noci by se teploty měly pohybovat mezi 20 25°C. Na rohatku nemusíte pořizovat UVB, ale doplňujte vitamíny. 2x denně roste a udržujte substrát vlhký.

Veleštír císařský nebo také obrovský (Pandinus imperator) je nenáročný tvor. Terárium stačí o velikosti 45 x 30 x 25 cm (d x š x v). Terárium by mělo být vysypané lignocelem, nebo terarijní rašelinou a se spousty nízkých úkrytů. Štíři mají rádi krytá záda. Jako potravu jim podávejte 1 2x týdně pár cvrčků. Štír musí mít neustále přístup k vodě. Dejte mu ji do mělké misky. Teplota v teráriu by měla být 24°C bez výkyvů. Vlhkost by měla být 70%.

Želva stepní (Testudo horsfieldi) je malá želva dorůstající 16 23 cm. Chov této želvy vyžaduje CITES. Pochází ze stepních oblastí Asie, takže potřebuje teplotu od 28 32°C s nočním poklesem až na 18°C. Želva by se měla převážně chovat ve venkovním/balkónovém výběhu. Chov v teráriu jí moc nesvědčí příliš ideální teplotní a stravovací podmínky. Je-li želva chována v suchém teráriu, které se rosí, jednou týdně želvu vykoupejte ve vlažné vodě (23 27°C), doba koupání by měla být 10 20 minut. Jednou za měsíc postačí, když má želva k dispozici mělkou misku s vodou, do které si může dle libosti vlézt a okoupat se sama. Ve venkovních výbězích želva nepotřebuje koupat. Krmí se denně (1x v týdnu můžete vynechat). V létě želvu krmte pampeliškovými listy, jetelem, velmi oblíbené jsou i květy pampelišky či jetele (červený, bílý), jitrocel. V zimě se kombinuje rukola, polníček, čínské zelí, nastrouhaná mrkev. Doplňujte vitamíny a minerály. Terárium musí být vybaveno UVB zářením a lokálním vyhříváním. Je dobré jej vybavit i vlhčím a chladnějším koutem k zahrabávání. Postačí vysoká rosená vrstva lignocelu, do které se může zahrabat. V zimě tyto želvy zimují. Jde o proces, kdy by dospělé a zdravé želvy měly být uloženy přes zimu, zhruba na 4 měsíce, v substrátu, v tmavé a chladnější místnosti, kde budou trávit zimní spánek. Před zahájením zimování si nastudujte co nejvíce informací nebo se poraďte se zkušenými chovateli.

Želva nádherná (Trachemys scripta elegans/ scripta) je stálicí na našem trhu. Pořizujete-li si tuto želvu, mějte na paměti, že v dospělosti bude měřit i 30 cm. Pořizujte tropické paludárium nejméně 120 cm dlouhé, s třetinou souše, s vyhřívacím místem a UVB zářením. Voda stačí pokojové teploty, vzduch alespoň 25°C. Do vody doporučujeme pořídit filtraci. U želv se velmi rychle kazí voda. Krmte granulemi pro vodní želvy, syrovými srdíčky, masem (kuřecí, krůtí, libové hovězí, maso nesmí být tučné a zkažené), mraženou směsí pro želvy, rybím masem, žížalami i zelenou potravou (salát, pampeliška). Průměrná délka života této vodní želvy je 50 let.

Rosnice je okolo 15 cm velká stromová žába. Rosnici umístěte do tropického paludária s nízkou vodní hladinou a výlezem na souš. Žába není zdatný plavec. Velikost paludária zvolte alespoň 50 x 50 x 80 cm (d x š x v). Osázejte zadní stěnu broméliemi a větvemi na šplhání. Živí se živou potravou: hmyzem, červy, v dospělosti i myšími holaty. Je to tvor s večerní a noční aktivitou.

Krmení

Terarijním živočichům je třeba přidávat do potravy vitamínové doplňky s vyváženým poměrem vápníku a fosforu (3:1). Nejčastěji se jimi potrava posype, živé krmení se obalí v prášku. U některých živočichů (např. suchozemské želvy, vodní želvy, agamy vousaté) je třeba dodávat více vápníku, např. ve formě drcených skořápek či sépiových kostí. Téměř všem zvířatům, která nepřijdou do styku s přímým slunečním světlem obsahujícím UVB záření, je nutné dodávat vitamín D (tekutá forma není vhodná pro teraristy začátečníky, nemusí odhadnout dávkování a mohou zvíře předávkovat). Nejpohodlnější možností je pořízení UVB zářivky. UVB záření ze slunce totiž neproniká sklem, proto dopad slunečního paprsku na stěnu terária nemůže být zdrojem.

Před pořízením terarijního zvířete si zjistěte jeho potravní nároky, dostupnost i skladování této potravy. U krmení hmyzem vzniká riziko jeho úniku jak z přenosného boxu, tak přímo z terária. Profesionálně zhotovené terárium by mělo omezit takovou možnost na minimum.

800-pexels-snake-mamba-green-mamba-toxic-38268

Zdraví

Čistota a hygiena a vyvážená strava jsou základem zdraví zvířete. Proto musíte občas misku na vodu omýt – ne jen dolévat. Měňte terarijní substrát (u Achatin 1x za 14 dní, u ostatních terarijních živočichů 1 2x za 6 měsíců). Před výměnou substrátu zkontrolujte, zda v něm nejsou nakladená vejce. Prohlédnout terárium, zda nevznikají plísně, nehnijí-li rostliny. Nedávat do terária ostré předměty, jedovaté rostliny. Nepodávat zvířatům podezřelou potravu (např. nalezené divně se chovající saranče může být otrávené pesticidy, rostliny od silnice mohou být kontaminované), shnilou potravu, nebo nepřirozenou. Zdá-li se vám zvíře apatické, vyhublé, pokroucené, nepřijímající potravu, poraďte se okamžitě s veterinářem. Terárium a dekorace je také třeba dezinfikovat. 1 2x za 6 měsíců vymyjte terárium horkou vodou (před vymýváním terária vše vyndejte, živočicha přemístěte do bezpečné přepravky). Popřípadě můžete použít roztok vody a sava nebo octa v poměru zhruba 10 : 1 Po dezinfekci terária a dekorací vše opláchněte čistou teplou vodou a vytřete do sucha. Než umístíte zvíře do terária, nechte ubikaci alespoň hodinu větrat.

Nejčastější zdravotní problémy

: rachitida: Neboli křivice. Je to nemoc způsobená chudou stravou nebo nedostatkem vápníku a vitamínu D. Může se vyskytnout u dospělých jedinců, ale často na ni trpí mláďata rychle rostoucích plazů (velmi často se vyskytuje u chameleonů). Rachitidu poznáte u většiny plazů podle slabých, občas i třesoucích se končetin. Plazi mívají pokřivená záda, ocasy a končetiny. U želv se rachitida projevuje měknutím krunýře a slábnutím nohou. Důsledkem pak mohou být deformované kosti, zlomeniny nebo úmrtí zvířete. Deformace kostí je nevratná, proto dbejte na správnou prevenci. Jako prevenci proti rachitidě podávejte pravidelně vitamíny v podobě prášku (obalování hmyzu nebo sypání na zeleninu), zajistěte UVB záření a krmte zvíře co nejpestřejší stravou.

Špatné svleky: Občas se může přihodit, že na zvířeti při svlékání zůstanou zbytky staré kůže. Pokud je svlečka potrhaná a není v celku, nejedná se o problém. Problém nastává ve chvíli, kdy má na sobě zvíře zbytky staré kůže a nemůže je dosvléknout. Může se jednat o nedostatek vitamínů, častěji je však problém s nízkou vlhkostí při svlékání. V období svlékání vlhčete terárium i 2x denně. U hadů poznáte čas svleku podle zakalených očí. V tomto období hada nekrmte! Kůže se potrhá a může hadovi způsobit potíže při svlékání. Pokud se plaz špatně svékl, a má na sobě suché zbytky staré kůže, můžete mu pomoci tím, že ho necháte vykoupat v teplejší vodě (cca 20 minut). Kůže ve vodě změkne a pak ji velmi jemným třením lehce odstraníte. Nikdy kůži nesvlékejte suchou, netahejte za ni, ani ji nesundávejte vyvíjením síly. Kůže se snadno zatrhne a to může způsobit zánět.

Nerozkrmenost mláďat: Dávejte dobrý pozor při výběru chovatele a koupi zvířete. Na burzách se vyskytují chovatelé, kteří vám prodají mládě, které není rozkrmené! Toto riziko se sníží při koupi zvířete v chovatelských potřebách. Pokud mládě odmítá potravu, zkontrolujte neprve, jestli má zajištěné ideální podmínky

pro chov (teplota, vlhkost, velikost ubikace). Pokud je vše v pořádku a chovanec je jinak aktivní a není očividně nemocný, zkuste podávat potravu po kuse v plastové krabičky. Lépe se mu bude potrava lovit (hadům myší holátko, plazům například červa). Jestliže tato metoda nezabere, další možností u hadů je, že hole nejprve usmrtíte a pak jej naporcujete. Tato metoda je většinou účinná. Pokud nezabere, poraďte se s veterinářem, jak přesně postupovat při ručním dokrmování mláďat. Je třeba otevřít mláděti tupým předmětem tlamu a pinzetou vložit potravu. Při dalším krmení opakujte celý proces znovu. Tedy začněte s podáváním stravy z plastové krabičky.

Vnitřní a vnější parazité: Často se objevují u dovezených plazů, nebo jimy mohou trpět jedinci, kteří jsou chování ve špatných hygienických podmínkách. Parazité se dělí na dvě skupiny. Vnitřní (pijavice, škrkavky, tasemnice, kapilárie) a vnější (klíšťata). Napadení vnitřními parazity bývá obvykle horší. Nejsou vidět pouhým okem. Projevují se nežravostí, hubnutím. Při napadení plícními červy se objevuje dýchání s otevřenou tlamou nebo pěna vytékající z nozder a z hrtanu. Pokud se u vašeho chovance objeví tyto příznaky, neprodleně navštivte svého veterináře, který udělá rozbor a nasadí vhodné léčivo. Vnější parazité jsou jednak okem viditelní anebo se mohou projevit tyto příznaky: časté chození do vody, apatické záchvaty, kratší interval svleků, odmítání potravy. Na vnější parazity lze použít přípravek proti ektoparazitům, určeným pro plazy (Frontline, Arpalit 1%).

Napsat komentář

Mujzverinec.cz © 2015, all rights reserved