Jedna, dvě – klíště jde! - Můj Zvěřinec.cz

Jedna, dvě – klíště jde!

MůjZvěřinec.cz | Tipy a triky
Ixodes_scapularis (2)

A nejen klíšťata budou v následujících měsících neúnavně atakovat Vaše domácí miláčky. Dalšími nezvanými hosty mohou být i blechy a všenky. S rostoucí teplotou a prvním jarním táním sedí hladově v trávě a keřích, brousí si zuby na svého heboučkého hostitele a osnují plány jak se nepozorovaně zakousnout nebo ukrýt v chlupaté džungli.

Nejen nepříjemný společník

Bolestivé kousnutí a nepříjemné svědění nejsou tím nejhorším, co mají paraziti na triku. Daleko nebezpečnějším problémem jsou potenciální choroby, které na vašeho mazlíka mohou přenést a jejichž léčba je drahá, zdlouhavá na náročná. Taková blecha může vašemu pejskovi pěkně „zavařit“ ať už nepříjemnou alergií doprovázenou kožní vyrážkou, tak také tasemnicí, kterou blechy mohou přenášet. Už jediná bleší samička navíc produkuje několik desítek vajíček denně, které z hostitele vypadávají a šíří se tak celou domácností.

Borelióza je dobře známou nemocí, kterou způsobuje bakteriální mikroorganismus Borrelia burgdorferi. Ten se do těla teplokrevného živočicha dostane v průběhu sání klíštětem z jeho slin a střevního obsahu. Za následek má širokou škálu zdravotních problémů od sníženého příjmu potravy, přes bolesti, horečky a otoky kloubů až po postižení nervového systému. Mezi další nemoci přenášené klíšťaty patří klíšťová encefalitida, ehrlichióza, anaplazmóza a babezióza. Při větším počtu přisátých jedinců může také dojít ke ztrátě velkého množství krve a následné anémii.

Méně známým parazitem jsou všenky. Jde o bezkřídlý hmyz, který se zabydlí v srsti Vašeho čtyřnohého kamaráda a živí se jeho odumřelými kožními buňkami a chlupy. Jejich pobyt je doprovázen drážděním kůže a nepříjemným svěděním. Líbí se jim především u dlouhosrstých zvířat.

Pakomáři přenáší nebezpečnou leishmaniózu, která je u psů zpravidla smrtelná. Vyskytuje se především v oblasti středomoří, ale případy nákazy byly diagnostikovány také např. v Německu nebo Belgii. Projevuje se zejména úbytkem na váze, zvětšením lymfatických uzlin záněty kůže a krvácením z čenichu.

Ničitelé novodobých upírů

Česnek, kůl a stříbrná kulka vám na tyhle upíry příliš nepomůžou. Zato moderní pomocníci, tzv. antiparazitika, se setkávají s velkým úspěchem. Nejlepší je se parazitů rovnou vyvarovat a začít prevencí. Tradičním a osvědčeným nástrojem jsou antiparazitní obojky, pipety s antiparazitní látkou, která se nanáší přímo na kůži a také kožní pěny aspreje prot blechám a klíšťatům.

800-pexels-dog-pexels-photo (6)

To je on, mého srdce šampión!

 Který z uvedených bodyguardů je pro vašeho mazlíčka ten pravý? Na tuto otázku není jednoduchá odpověď, protože každý přípravek má své výhody.Antiparazitní obojek velmi účinně chrání zvíře až po dobu 8 měsíců, takže není nutné myslet na pravidelnou aplikaci. Další výhodou je jednoduchost jeho použití – stačí nasadit a máte klid. Nevýhody obojku jsou spíše praktické – neestetický vzhled a nebezpečí ztráty.

Dříve častý problém nepříjemného zápachu již někteří výrobci překonali. Případné nevýhody obojku překonávají tzv. spot-on přípravky (pipeta), které je však potřeba nanášet častěji a tedy pamatovat na jejich pravidelnou aplikaci.

V obou případech je nutné volit správný rozměr, resp. dávku na míru vašemu mazlíčkovi. Pokud si nejste jisti, který typ přípravku je vhodný právě pro vašeho mazlíčka, poraďte se s odborníky na našich prodejnách, na Facebooku nebo na@petcentercz na Twitteru..

Pozdě bycha honit

Pokud se přeci jen stane, že váš čtyřnohý parťák nějakou příšeru domů přinese, je potřeba se jí okamžitě zbavit. Klíštěnejlépe odstraníme pomocí speciální pinzety na klíšťata, kdy ho uchopíme pevně za hlavičku v místě přisátí a pomalým pevným tahem vytáhneme. Poté postižené místo ošetřete jemným mýdlem a vodou a několik dní sledujte. Pokud se objeví začervenání, kontaktujte veterináře.

V případě napadení blechami co nejdříve mazlíčka odblešíme nejlépe koupelí a následnou aplikací antiparazitního přípravku. Tím ale dobrodružství nekončí. Je třeba vyčistit pelíšek a také místa kde se mazlíček pohybujeinsekticidním přípravkem. Zbytek domácnosti je třeba důkladně vyluxovat, vytřít a vyprat všechny textilie, se kterými mohl přijít mazlíček do styku. Vajíčka blech totiž mohou být zvířetem roznesená po celém domě a vesele se líhnout dál.

Chcete se s námi poradit o čemkoliv, co se týká antiparazitik a domácích mazlíčků? Napište nám na Facebooku či Twitteru. Budeme také rádi, pokud se podělíte o své zkušenosti s ostatními fanoušky. Těšíme se na vaše příspěvky!

Uvodní foto Wikipedia, Public Domain; CDC/ Michael L. Levin, Ph. D. Photo Credit : Jim Gathany

 

Napsat komentář

Mujzverinec.cz © 2015, all rights reserved