Jak si užít aportování - Můj Zvěřinec.cz

Jak si užít aportování

MůjZvěřinec.cz | Tipy a triky
800-pexels-dog-animal-photo-51022

Začíná to vždycky stejně… máte v ruce míček, pejsek kolem vás radostně poskakuje a kouká se na vás jako by říkal: „Hej kámo, tak co už mi ten míček hodíš? Fakt bych ho moc chtěl!“. No tak mu ho hodíte a on…už ho zpátky nepřinese. Místo toho se s ním chvíli kolem vás promenáduje, aby ho pak položil na zem a šel prozkoumat nejbližší křoví. Nebo je to naopak – pes vám míček už nechce vrátit nebo čeká, že se o něj budete přetahovat. A hra je u konce. My vám však poradíme pár triků, jak pejska aportování naučit.

Nejdříve si analyzujeme proces jednoho „aportu“:

  1.  pes čeká, až mu hodíte míček
  2.  pes běží za míčkem
  3.  pes zvedne míček ze země, kam dopadl
  4.  běží zpátky k vám
  5.  položí míček do vašich rukou nebo na zem před vámi

Teď už jen zbývá naučit psa jednotlivé kroky, ale pozor, odzadu!

x-pexels-dog-animal-pexels-photo-102508

Krok č. 5: Dej mi ten míček!

Připravte se, že tohle bude nejnáročnější část výcviku, která bude vyžadovat nejvíce trpělivosti.

Mějte pejska na vodítku tak, aby neutekl příliš daleko, ale zároveň mohl udělat pár kroků směrem od vás (na vodítku můžete stát nebo ho držet v ruce). Podejte mu míček, a jakmile si ho vezme do tlamy, podržte mu pod ní nataženou dlaň. Nesnažte se mu míček vzít ani mu nařizovat, aby vám jej dal. Můžete však psovi nabídnout výměnou pamlsek . Hned jak míček pustí, vraťte mu jej zpátky do tlamy. Opakujtetak dlouho, dokud to nepřestane bavit vás nebo pejska. Každá lekce by měla končit tím, že hafíkovi ponecháte balónek na hraní tak dlouho, jak bude chtít. Na krok č. 4 jste připraveni tehdy, pokud vám pejsek dobrovolně odkládá míček do ruky kdykoliv to po něm chcete.

Krok č. 4: Přines mi ten míček!

Váš čtyřnohý kamarád teď už ví, že má míček pustit, když po něm vztáhnete ruku (tedy po míčku, pejska bít samozřejmě nebudeme). Co ale možná neví je to, že by vám ho měl nejdříve přinést J. Zvládnutí kroku č. 4 v podstatě spočívá v opakování kroku č. 5, kdy psovi vkládáme míček do tlamy. S tím rozdílem, že už míček nevkládáme, ale házíme na velmi krátkou vzdálenost (maximálně pár desítek centimetrů). Vzdálenost postupně prodlužujeme. Pro každou délku hodu provádíme tolik opakování, kolik je nutné, aby nám pes sám od sebe míček vracel. Tato fáze končí, když pejskovi můžeme sundat vodítko a on nám i tak míček přinese. Na závěr by opět měla přijít možnost volné hry.

Krok č. 3 a č. 2: Tohle už bude snadné

Ve fázi 2 a 3 byl pravděpodobně váš hafík dobrý už před tím, takže není potřeba ho nic moc učit. Musíme jen dohlédnout na to, aby hra netrvala příliš dlouho (někteří psi se dokáží doslova uhnat nebo si přivodit zranění). Za ideální délku se považujedeset opakování, po kterých následuje pauza. Hra by měla skončit, když na pejskovi pozorujete známky příjemné únavy.

Krok č. 1: Tak už to konečně hodíš?

Pokud pes čeká, až mu hodíte míček, neměl by kolem vás zběsile pobíhat nebo na vás dokonce skákat. Ideální je ho hned od začátku naučit, že aby dostal míček, musí si nejprve sednout (povel „sedni“) a trpělivě čekat. Postupně ho dokonce můžete naučit, aby se za míčkem rozeběhl až tehdy, když k tomu dostane od vás svolení (např. povel „volno“). Ale to už je trošku vyšší liga J.

Teď už jen zbývá vyzkoušet si aportování v praxi. Vyberte si místo, kde bude mít pes dostatek místa na běh, kde není příliš mnoho dalších psů (hrozí konflikt) a kde je pro něj i pro vás bezpečno (tzn. ne v okolí silnice, nebezpečných příkopů a děr či míst s množstvím odpadků).

Namísto míčku můžete využít také nejrůznější hračky některé se dají házet i do vody, s jejichž výběrem vám rádi poradíme na prodejně. Pomůže vám také speciální házedlo, díky němuž míček dohodíte dál a s menším úsilím.

Přejeme vám příjemnou zábavu s vaším mazlíčkem!

Napsat komentář

Mujzverinec.cz © 2015, all rights reserved