Hlodavci - Chovatelská příručka - Můj Zvěřinec.cz

Hlodavci – Chovatelská příručka

MůjZvěřinec.cz | Chovatelské příručky
800-pexels-rabbit-animal-pexels-photo-96442

Hlodavci jsou oblíbení především u dětí jako první domácí mazlíčci. Spousta z nich je časově a společensky nenáročná. Patří mezi ně myši, křečci a křečíci. Králíci a morčata už jsou náročnější na čas, prostor a společnost. Ke spokojenosti potřebují prostor na proběhnutí a péči v podobě mazlení, česání, stříhání drápků a jiné. Ovšem všechny druhy hlodavců nejsou pro děti vhodné. taková činčila je hlavně noční tvor s noční aktivitou, tudíž přes den spí a probouzí se až na večer. Potřebuje speciální manipulaci, dítě by jí mohlo ublížit. Psoun zase vyžaduje hodně pozornosti, která u dětí bývá pomíjivá. Každý hlodavec může při úleku bolestivě kousnout. Pokud přemýšlíte o hlodavci jako o domácím mazlíčku pro své dítě, zvažte, jestli dítě bude schopné se o své zvířátko řádně starat po celou dobu jeho života. Popřípadě, jestli jste ochotný/á se o zvíře zodpovědně starat, pokud dítě ztratí svůj zájem. Dále je třeba zodpovědět si tyto otázky:

  1. Jsem schopný/á zajistit, aby zvířátko denně dostávalo krmení a čerstvou pitnou vodu i v době mé nepřítomnosti?
  2. Jsem ochotný/á čistit alespoň jednou týdně zvířecí ubikaci?
  3. Nebude mi vadit v bytě/domě zvířecí specifický zápach (svou vůni má i podestýlka a seno)?
  4. Souhlasí s novým přírůstkem všichni členové domácnosti?
  5. Netrpí nikdo v domácnosti alergií na zvířecí srst?
  6. Zajistím zvířátku náhradní domov během dovolené nebo je možné, abych vzal/a zvíře s sebou?
  7. Dokáži zabezpečit zvíře doma před ostatními domácími mazlíčky?
  8. Dokáži vyhovět všem požadavkům zvířete, aby se cítilo dobře (prostor na venčení, dostatečně velká klec a další) ?
  9. Jsem ochotná/ý do zvířete po celý jeho život investovat finance (krmení, podestýlky, vitamínové doplňky a jiné)?

Pokud jste odpověděli na všechny otázky ANO, můžete se pustit do výběru nového domácího mazlíčka.

Příprava ubikace

Každý hlodavec musí mít svou ubikaci. Volně po bytě mu hrozí mnohá nebezpečí (kabely, jedovaté květiny, ostatní domácí zvířata, prostory, kam může zalézt a uvíznout). Na výběr je mnoho typů klecí. Vybírejte vždy klec vhodné velikosti pro dospělé jedince.

Poraďte se v chovatelských potřebách o typu a velikosti klece, zda vysokou, dlouhou, patrovou nebo s vysokým dnem a další. Každé zvíře má trochu jiné požadavky, které v chovatelských potřebách znají a doporučí vám klec přesně podle těchto potřeb.

Místo klece je možné v některých případech použít akvárium (zvíře z něj nevyhazuje podestýlku). Používá se spíš pro menší hlodavce. To ale není nejvhodnější řešení, protože špatně odvětrává. Lepší volbou je pořídit terárium s odvětráváním. Ubikaci umístěte na denní světlo, mimo průvan a mimo přímé sluneční záření. Pro činčily a osmáky lze zbudovat i dřevěnou voliéru s patry. Buď zakupte již sestavenou nebo se poraďte o možnostech s odborníky.

Králíky a morčata lze také chovat ve venkovních ubikacích. Často bývají stavěné na míru. Dbejte na to, aby rozměry ubikace odpovídaly potřebám vašeho zvířete. Musí být krytá ze tří stran kvůli průvanu a zastřešená kvůli slunci. Také před pořízením zvířete zkontrolujte, aby zvíře nemělo možnost útěku, nebo aby se jiné zvíře nedostalo k vašemu.

800-foter-animal-rat-12625145035_c0ebfcb810_o

Vybavení

Podestýlka: Je mnoho druhů podestýlek. Od klasických hoblin přes drcené kukuřičné klasy, konopnou podestýlku až po papírové či dřevěné peletky. Volba je na vás. Rozdíly jsou v prašnosti (bezprašné podestýlky se hodí pro alergiky na prach), savosti a pohlcování pachů. Nechte si poradit v chovatelských potřebách, jaká podestýlka je pro vašeho mazlíčka vhodná. Jistě vám doporučí i podle potřeb zvířete (drobnější podestýlka pro malé hlodavce, měkčí podestýlka pro morčata a další).

Miska na zrní: Neměla by být z umělé hmoty. Zvíře by ji ohlodalo a mohlo by sníst plastové kousky. Zvolte raději nerez nebo keramiku. Napáječka: Výhoda napáječky je, že narozdíl od misky zvíře nemůže zahrabat vodu podestýlkou a znečistit jí. Voda tak vydrží déle pitná. Stejně však dávejte vodu do napáječky každý den čerstvou. Plňte napáječku plnou. Musí se vytvořit správný tlak, aby napáječka neprokapávala.

Úkryt: Každý hlodavec by měl mít k dispozici svůj domeček vhodné velikosti. Pokud možno dřevěný nebo slaměný. Dřevěný domek může sloužit i k obrusu zubů.

Obrus zubů: V kleci by rozhodně nemělo chybět něco na obrus zubů. Hlodavcům zuby přerůstají pokud si je nebrousí, a to jim způsobuje zdravotní potíže. Dejte tedy do klece buď větve ovocných nejedovatých stromů (jabloň, hrušeň, višeň, třešeň) nebo dřívka, která zakoupíte v chovatelských potřebách. Obměňujte je, aby měli stále co okusovat.

Někteří hlodavci potřebují i větve pro své pohodlí. Rádi po nich šplhají, například osmáci nebo burunduci.

Zábava: Do klece můžete umístit i předměty, které slouží k zabavení zvířat. Například koule, do které se umístí seno a zavěsí se do klece. Hlodavec pak pracuje na tom, aby seno z koule dostal ven. Nebo speciální tyčku pro hlodavce, na kterou napícháte zeleninu, podobně jako na špíz, a hlodavec se pak baví jejím okusováním. Křečkům a křečíkům udělá radost bavlněná vystýlka, ze které si staví hnízdo.

Výběr zvířete

Pokud jste se rozhodli pořídit si nějakého hlodavce, dávejte vždy pozor při výběru daného jedince. Zdravé zvíře je aktivní, nemá uslzené oči ani nos, neprská, nekýchá a nekrčí se v koutě. Prohlédněte si ubikaci, zda není pokálená průjmem. Vždy se ptejte chovatele, čím krmí a jak se zvířátkem manipulovat. V případě králíků se poptejte i na očkování.

Krmení

Každý hlodavec má odlišné nároky na stravu. Základ tvoří převážně seno a zrniny. Vybírejte krmení speciálně určené pro vaše zvíře, jelikož každé má odlišné potřeby. Krmné směsi jsou sestavené přesně na míru. U větších hlodavců a zajícovců (morče, králík, činčila, osmák a další) dbejte na dostatek sena.

Občas můžete hlodavcům přilepšit kouskem zeleniny, bylinkami, pampeliškami, osušenou trávou či ovocem. Dávejte malé množství, hrozí nadmutí při podání velkého množství. Speciálně u králíků. U králíků zkrmujte čerstvou stravu až po očkování. Jako pamlsky kupujte speciální pamlsky pro hlodavce. Obsahují vitamíny, minerální látky a užitečné střevní bakterie, které zlepšují trávení. Morčata potřebují doplňovat vitamín C, i ten najdete obsažený ve speciálních pamlscích pro morčata. Vhodné jsou i závěsné tyčinky pro hlodavce, které pomáhají k obrušování zubů. Dále podávejte minerály i samostatně, napří. sůl pro hlodavce nebo jiné minerální bloky.

Čištění ubikace

Ubikaci je třeba pravidelně čistit, vyměňovat podestýlku a dezinfikovat. Podestýlku vyměňujte podle znečištění. Nejdéle však jednou za týden. Jednou za měsíc vykliďte celou ubikaci, umyjte ji horkou vodou a roztokem vody s octem. Pečlivě octový roztok opláchněte. Před umístěním podestýlky důkladně vysušte.

Péče

U králíků můžeme zastřihávat drápky speciálními kleštěmi. Vezměte s sebou kleštičky na první veterinární návštěvu a požádejte veterináře, aby vám ukázal, jak se drápky stříhají. Dávejte pozor na nerv vedoucí drápem. Dále lze u větších hlodavců vyčesávat vylínalou srst. Zeptejte se v chovatelských potřebách, jaký kartáč nebo hřebínek je vhodný pro vašeho kamaráda.

Venčení

Králíky i morčata můžete venčit buď ve zbudované ohrádce (se zapuštěnými základy v zemi a pletivovým krytím zabráníte zvířeti podhrabání a bude chráněno i před dravci), anebo na kšírech. Mějte zvíře neustále pod dohledem. Učte zvířata už od mláďat zvykat si na kšíry. Nasazujte je i doma a neopomíjejte odměňovat. Ven ho vezměte až si budete jistí, že mu kšíry nevadí a že se nevyvleče.

Při volném pouštění doma dávejte vždy pozor, aby hlodavec nepřekousal elektrické kabely nebo nezpůsobil škody na domácím zařízení.

Veterinární problémy

Kontrolujte každý den, zda je vaše zvíře aktivní jako obvykle. Jestli dobře žere a zda má v pořádku stolici. Pokud by mělo průjem déle než tři dny, kontaktujte veterináře. Dále sledujte, jestli má čisté uši (jestli je v nich černá nečistota, zbystřete, mohl by to být svrab). Kontrolujte, zda mu neteče z čumáku nebo z očí, jestli neprská, nekýchá. Pokud ano, poraďte se s veterinářem o postupu léčby. Můžete podávat slabý vlažný heřmánkový čaj.

Obzvláště u králíků, jsou-li venku, se doporučuje očkování. Poraďte se s veterinářem, kdy a proti čemu očkovat.

Transport

Hlodavce převážejte v pevné, uzavíratelné a nepropustné přepravce vhodné velikosti. Poraďte se o jejím výběru v chovatelských potřebách. Nepoužívejte látkové tašky. Hlodavec snadno tašku prokouše a může dojít k útěku.

Druhy

Zde jsou nejčastěji chované druhy hlodavců a zajícovců.

Králík: Není hlodavec, patří do čeledi zajícovitých. Pochází původně z Pyrenejského poloostrova, který se nachází ve Španělsku. Je velmi společenský a snadno se ochočí. Králík je vhodný i pro děti, jelikož není náročný na chov. Ovšem při úleku může bolestivě kousnout nebo škrábnout svými drápky. Dosahuje velikosti od 20 až do 60 cm, podle druhu. Většinou váží mezi 2000 4000 gramy. Dožívá se 6 až 8 let. Ubikace by měla být velká 80 x 50 x 50 cm (d x š x v). Králíka je lepší chovat samostatně. Teplota, ve které zvíře chováme stačí pokojová, krátkodobě snese i nižší teploty. Pokud chováme králíka ve venkovní králíkárně, dbejte na očkování.

Krmení: Králík musí mít k dispozici neustále seno. Přidávejte granule speciálně určené pro králíky. Jako krmná dávka postačí 1-2 polívkové lžíce denně. Dále můžete dávat pampelišky, jetel (ne od silnice), zeleninu, trochu ovoce (pozor na jablka a citrusy, odvápňují). Rozkrmujte na vlhkou stravu až po očkování a po malých dávkách. Dále dávejte králíkovi minerály a vitamíny. Můžete podávat i tyčinky na obrus zubů. Jinak na obrus zubů poslouží ovocné větve či dřívka na okus. S králíkem manipulujte opatrně, abyste neublížili jemu ani sobě. Uchopte jej za kůži na krku za ušima a druhou ruku ho chyťte pod zadkem. Při volném pouštění králíka po bytě dávejte pozor, aby nepřekousal elektrické kabely nebo nezpůsobil škody na domácím zařízení.

800-pexels-guinea-pig-smooth-hair-young-animal-black-and-white-agouti

Morče: Pochází z Jižní Ameriky, konkrétně z Peru. Dosahuje velikosti od 25 do 35 cm a váží mezi 400 až 1800 gramy. Délka života může být až 8 let. Morče bude spokojené v kleci o rozměru 60 x 40 x 40 cm (d x š x v). Lze chovat i ve venkovní králíkárně. Můžeme chovat jednotlivě i ve skupinkách. Lepší je ale samostatně nebo pohromadě s králíkem. Krmení je podobné jako u králíka, nezapomínejte podávat doplňky stravy, které obsahují vitamín C. Používejte krmnou směs pro morčata. U morčete není potřeba očkování. Při manipulaci podložte rukou celé tělo morčete. Dospělé jedince držte u hlavy. I morčata jsou vhodná k dětem. Vysvětlete jim, že zvíře může bolestivě kousnout nebo škrábnout. Stejně jako u králíka dávejte pozor, aby nepřekousal elektrické kabely nebo nezpůsobil škody na domácím zařízení.

Činčila: Krásné chlupaté snadno ochočitelné zvíře, které si k nám našlo cestu až z pohoří And, ležící v Jižní Americe. Huňaté tělo dosahuje délky bez ocasu až 28 cm a váží mezi 400 až 600 gramy. Dožívají se až 15 let. Činčila potřebuje velkou prostornou klec nebo voliéru. Postačí jí klec o velikosti 100 x 70 x 100 cm (d x š x v) vybavená větvemi na lezení. Kromě základního vybavení klece činčila potřebuje nádobu na písek pro činčily, který ke koupání. Nikdy činčilu nekoupejte ve vodě. Jako nádobu na písek lze použít malé akvárium, kulaté bez ostrých hran. Krmte senem a krmnou směsí pro činčily. Stejně jako u ostatních hlodavců přidávejte minerální a vitamínové přípravky. Činčilám nedávejte moc zeleného krmení (jetel, tráva, pampelišky). Ale můžete

zpestřit stravu kouskem sušeného ovoce nebo zeleniny. Činčile bude dobře při pokojové teplotě mezi 20-23°C. V létě dávejte pozor na přehřátí. Pozor, činčila je noční tvor, to znamená, že přes den spí a aktivní je hlavně navečer a v noci. Je proto vhodná pro zaměstnané lidi, kteří nemají mnoho času přes den. Buďte opatrní při manipulaci. Pokud uchopíte činčilu za kožich, ztrácí srst. Uchopte činčilu za kořen ocasu a podložte rukou.

Osmák degu: Pochází též z Jižní Ameriky z Chile. Je velký 125 až 185 mm. Váží mezi 150 300 gramy a dožívá se 4 6 let. Optimální rozměry ubikace jsou 50 x 60 x 100 cm (d x š x v) bohatě vybavené větvemi. Osmáky chovejte buď ve skupinách, nebo po dvou. Ideální jsou sourozenci dva samci nebo dvě samice. Při chovu v páru se samice brzy vyčerpá častými porody a odchovy. Nikdy nechovejte osmáka samostatně, jelikož je to skupinové zvíře a jedinec by strádal.

Krmení: Osmák je zvíře se sklony k cukrovce. Podávejte tedy dietní stravu složenou z krmné směsi přímo pro osmáky (lze použít i činčilí) a seno. Zřídka podávejte oříšky, zelené, ovoce a zeleninu. Můžete dávat suché listí z ovocných stromů. Doplňujte vitamíny a minerály. Stejně jako u činčil je vhodné poskytnout možnost “koupání“ v písku. Při manipulaci dávejte pozor. Nikdy osmáka nechytejte za ocas. V sebeobraně jej pouští a nový nedorůstá. I osmák může při neopatrném zacházení bolestivě kousnout či škrábnout.

Pískomil mongolský: Pískomil se k nám dostal až z daleké Asie, kde žije ve volné přírodě v polopouštích a stepích. Tělo má velké zhruba 120 150 mm a váží mezi 50 60 gramů. Dožívá se zhruba 2 4 let. Pro skupinku je vhodná ubikace o rozměrech 100 x 50 x 40 cm (d x š x v). Pro dva pískomily (což je minimum) postačí i menší. Klec by měla obsahovat hluboké dno, kam je vhodné nasypat velkou vrstvu podestýlky. Pískomil rád noruje. Vrchní část klece můžete vybavit větvemi, prolézačkami a úkryty. Krmte směsí pro pískomily nebo malé hlodavce, senem a trochou ovoce, oříšků, zeleného a zeleniny. Podávejte větve na obrus zubů, vitamíny a minerály. Několikrát týdně umístěte do klece nádobu s pískem. Pískomila nikdy neberte do ruky za ocas, stejně jako osmák jej může ztratit. I pískomil může bolestivě kousnout či škrábnout.

Potkani a myši: Mají velice podobné nároky na chov. Potřebují však jinak velký životní prostor a potkan vyžaduje více společnosti než myš. Je velice snadno ochočitelný a inteligentní. Se svým až 270 mm dlouhým tělem vyžaduje prostor minimálně 80 x 40 x 40 cm (d x š x v) velký. Zato myši (až 100 mm) postačí klec o rozměrech 50 x 30 x 40 cm (d x š x v). Vybavení klece je pro myši a potkany skoro stejné. Do klece k myším je možné umístit i běhací kolečko (potkani v kolečku většinou neběhají). Potkanům zase do klece můžete umístit závěsné hamaky, ve kterých budou spát.

Krmení myší a potkanů je stejné jako u ostatních hlodavců. Navíc můžeme přidat i proteinovou stravu, tedy občas kus masa (kapsičky, konzervy, sušené maso) nebo červa. Potkany lze venčit na kšírech. Nikdy ho nepouštějte venku na volno. I když vám bude potkan dřímat v kapuci, mějte ho pro jistotu na kšírech. Při manipulaci uchopte myš za kořen ocasu a podložte rukou. Potkana nebo myš můžete chovat i samostatně. Potkani i myši se dožívají 2 4 let.

Křečci a křečíci: Malá noční zvířata, která žijí na všech kontinentech kromě Austrálie a Antarktidy. Jsou velicí 60 180 mm a váží okolo 20 140 gramů (podle druhu). Dožívají se 2 4 let. Křeček je samotář, takže chováme jednotlivě. Klec by měla mít rozměr minimálně 50 x 40 x 20 cm (d x š x v). Podle druhu volte i větší. Vybavení klece je stejné jako u ostatních hlodavců. Klec nemusí obsahovat větve na šplhání, ale je dobré je tam mít kvůli broušení zubů. Kromě krmné směsi pro křečky a sena dávejte i trochu zeleného, ovoce, zeleniny a můžete přidat i trochu proteinové stravy. Vitamíny a minerály jsou žádoucí. Při manipulaci bereme křečky za kůži za hlavou a podložíme druhou rukou. Nebo jej necháme vlézt do dlaně a přiklopíme druhou rukou. Pozor, křeček může bolestivě kousnout!

Ochočování

Všechny hlodavce a zajícovce ochočujeme stejným způsobem. Podáváme pamlsky tak dlouho, dokud zvíře nezjistí, že naše ruka není nebezpečná a zvykne si na ni. Neztrácejte trpělivost, když se zvíře neochočí v prvních dnech nebo týdnech. Někdy může jít i o dlouhodobou záležitost, zejména u starších zvířat.

Napsat komentář

Mujzverinec.cz © 2015, all rights reserved