Fretka - Chovatelská příručka - Můj Zvěřinec.cz

Fretka – Chovatelská příručka

MůjZvěřinec.cz | Chovatelské příručky
800-foter-ferret-animal-1921770378_af0ab291a9_o

Fretka je zábavný a aktivní společník. Zároveň je samostatná, hodí se pro zaměstnané lidi, kteří se nemohou svému mazlíkovi věnovat tak často. Fretky většinu dne prospí. Dokáží spát až 18 hodin denně. Bývají čistotné, a proto se poměrně snadno naučí používat kočičí WC. I přesto vyžadují vaši péči, pozornost a lásku, takže je třeba zvážit před pořízením fretky následující:

 • Fretka žije přibližně 6-10 let, jsem schopný/á se o ni po celou dobu řádně starat?
 • Jsem si jistý/á, že žádný člen rodiny není alergický na fretčí srst?
 • Souhlasí s novým přírůstkem všichni členové domácnosti?
 • Snese se fretka se zvířaty, které mám již doma? (fretka je lovec, takže rybičky, papoušky, malé hlodavce nikdy neseznamujte s novým přírůstkem)
 • Jsem schopný/á zajistit své fretce pohodu i v době mojí nepřítomnosti (práce, škola, dovolená)?
 • Jsem schopný/á upravit domácnost tak, aby byla pro fretku bezpečná?
 • Budu mít dost trpělivosti, abych fretku mohl/a učit hygienickým návykům?
 • Jsem ochotný/á na sebe brát veškerou zodpovědnost za svou fretku?
 • Mohu jí zajistit hlídání v době své nepřítomnosti nebo ji vzít na dovolenou s sebou?
 • Budu mít vždy dostatek financí na její stravování nebo veterinární péči?
 • Jsem schopný se o fretku starat i ve stáří, kdy vyžaduje více veterinární a celkové péče?
 • Nebude vadit mně, ani ostatním členům domácnosti specifický fretčí pach?

Pokud jste na všechny otázky odpověděli pravdivě ANO, je pro vás fretka vhodný mazlíček.

Výběr a pořízení fretky

Než si fretku pořídíte, je důležité o ní nastudovat spoustu informací. Fretka je velmi inteligentní zvíře, ale potřebuje disciplínu. Není úplně snadné ji chovat a začátečník může být jejím chováním zaskočen. Je to malá šelma, kterou musíte naučit hygienickým návykům a odnaučit ji kousat. Pokud toto zvládnete, bude vám fretka úžasným společníkem.

Další neopomenutelný fakt je, že fretka má svůj specifický pach. Pro chovatele, který je na tento pach zvyklý, není o nic silnější než pach psa nebo kočky. Doporučujeme před pořízením fretky navštívit chovatele a zvířátko si “očichat“.

800-unsplash-ferret-enimal-photo-1440500122534-703c6966f83d

Samce nebo samici?

Samci bývají mazlivější než samice. Není to ovšem pravidlem. O samicích se zase tvrdí, že jsou čilejší a hravější. Výrazné rozdíly však nastávají až s příchodem říje. Samci si značkují svá teritoria velmi výrazným pachem. Toto chování lze výrazně omezit kastrací. Říje u samců není ovšem riziková jako u samic. Samice sice nejsou tolik cítit, ale při říji mohou nastat závažné komplikace, pokud nezabřezne. Jestli neplánujete samici připustit, je kastrace nutná. Více o říji je popsáno v kapitole ,,ŘÍJE A KASTRACE ́ ́.

Na výběr máte z mnoha barevných variací. Pozor, čím více šlechtěné plemeno, tím větší má predispozice k různým chorobám. Choroby nejsou podmínkou, pouze je vyšší pravděpodobnost, že na ně může fretka v pozdějším věku trpět. Těmto předpokladům se vyhnete, když zvolíte klasickou tchořovitou barvu nebo albína. Mládě od chovatele musí být zdravé (bez uslzených očí, čenichu, nesmí prskat, kašlat, a ani výběh pokálený průjmem nevypovídá o dobré kondici). Mládě, které se krčí v koutě a je apatické, může mít zdravotní problémy.

Trvejte na tom, aby mládě, které vám prodává majitel, bylo staré alespoň 7 týdnů. Zeptejte se na očkování. Očkuje se proti vzteklině a proti psince v 6.-8. týdnu. Poté se očkují 3 týdny po první vakcíně. Tedy v 9.-11. týdnu a naposledy 3 týdny po druhé vakcíně. To je ve 12.-14. týdnu života.

Trvejte na tom, aby vám chovatel řekl, čím krmí, popř. dal vzorek krmiva s sebou.

Vyptejte se a nechte si názorně ukázat, jak s fretkou manipulovat. Chovatel vám předvede správné uchopení fretky za kožíšek na krku a její přenášení. Uchopením fretky za kůži na krku a jejím vyvěšením fretku fixujete a znehybníte.

Příprava domácnosti

Přizpůsobte prostředí ještě před tím, než fretku přinesete domů.

Základem je klec nebo voliéra. Někteří chovatelé chovají fretky ve svém bytě na volno. Ovšem pro fretku to není moc bezpečné. V bytě se může skrývat spousta nebezpečí když běhá na volno bez dozoru. Klec: Minimální rozměr klece je 150 x 100 x 70 cm. Na dno nepoužívejte hobliny, piliny a jiné prašné podestýlky. Raději použijte starou pratelnou deku nebo nechte dno bez podestýlky. Podestýlky práší a fretky trpí na záněty očí a uší z prachu.

Základní vybavení: Fretka potřebuje pohodlný pelíšek, nejlépe závěsnou hamaku nebo jiný pelíšek, do kterého se může fretka zachumlat. Má ráda těsné a uzavřené prostory. Připravte fretce misku na vodu a granule. Místo misky na vodu lze použít i napá ječka.

Záchod (plastová mísa, nejlépe rohová, otevřená nebo krytá, naplněná kočkolitem) a vhodné hračky určené pro fretky nebo kočky.

Kočkolit: Speciální podestýlka do kočičích WC. Dnes je široký výběr podestýlek hrudkující, nehrudkující, voňavé či silikátové. Pro fretky je vhodná hrudkující. Z louže vytvoří hrudku, která se pak vybírá speciální děrovanou lopatkou, skrze niž propadne čistá podestýlka a hrudka zůstane na lopatce. Můžete tak vyhazovat pouze znečištěnou podestýlku.

Než budete fretku pouštět, odstraňte z dosahu všechny předměty, které by mohly být pro fretku nebezpečné nebo by je mohla poškodit (sklo, kabe ly, malé předměty, které může spolknout, květináče, jedovaté květiny, ostré předměty a jiné). Zabezpečte místa, kam by fretka mohla snadno zalézt a byla by pro ni nebezpečná (prostor za lednicí, sporák, kuchyňská linka). Nepouštějte psa nebo kočku hned k fretce. Nechte ji, ať si zvykne na nové prostředí, a pak je seznamujte opatrně, postupně, a vždy pod vaším dozorem.

Krmení a výživa

Granule: Má-li fretka zůstat zdravá, potřebuje nutričně vyvážené kompletní krmivo. Výhoda granulí je, že na rozdíl od vaření či barfu (syrové maso a zelenina, vejce, atd.) obsahují vyvážený poměr minerálů a vitamínů stavěných přímo pro speciální potřeby fretek.

Granule se dělí do tří kategorií:

Superprémium: nejkvalitnější granulovaná strava; kompletní krmivo, které obsahuje vysoký podíl vitamínů a minerálů; použity nejkvalitnější vstupní suroviny, které prošly přísnou vstupní kontrolou

Prémium: střední třída granulovaných krmiv, též obsahuje potřebné množství vitamínů a minerálů; nižší, ale přesto vysoká kvalita vstupních surovin

Ekonomy: levné krmivo; zvíře zasytí, ale je chudší na vitamíny, minerály; většinou nízký podíl masa a nízká kvalita vstupních surovin.

Pokud budete podávat kvalitní stravu speciálně pro fretky, budou správně růst, budou zdravější a odolnější vůči onemocněním.

Proto po dobu min. 1 roku (každá značka uvádí přesný časový údaj od a do kolikátého měsíce se granulemi krmí) krmte buď granulemi speciálně pro fretky nebo granulemi pro koťata. Granule se nedoporučuje střídat. Zažívání si zvyká na novou recepturu až měsíc a to je pro fretky náročné.

Dodržujte denní krmnou dávku předepsanou výrobcem. Lze přizpůsobit individuálním potřebám fretky. Fretka by měla mít granule k dispozici po celý den (nepřekračovat denní krmnou dávku). Nehltá jako pes, ale sní jen tolik, kolik potřebuje po malých dávkách několikrát denně.

TIP: Pokud mládě nebude chtít chroupat granule, můžete je ze začátku navlhčit vlažnou vodou, kdy nabobtnají a změknou. Nenechávejte granulky v misce déle jak půl dne. Mokré krmivo rychle kvasí a kazí se. Až si mládě zvykne, máčejte postupně čím dál méně, dokud úplně nepřejdete na suché.

Vlhká strava: Měla by sloužit jako doplněk stravy, něco dobrého mezi jídly, za odměnu. Dodržujte tedy krmnou dávku granulí a zpestřete den lahodnou kapsičkou nebo konzervou. Jedná se o kapsičky a konzervičky. Nedochucujte jimi hlavní krmnou dávku granulí. Stává se, že fretka potom odmítá jíst suché granule. Oddělujte tedy stravu.

Vlhká strava je velmi vhodný doplněk obzvláště, jeli kvalitní, obsahuje vysoké procento masa (strava fretky je založena převážně na bílkovinách), vitamí ny a minerály.

Nedávejte fretkám mléko určené pro lidskou spotřebu (kravské, kozí, atd.). Má vysoký obsah laktózy, která se fretkám hůř tráví a mívají zažívací obtíže. Zhruba od 3. měsíce můžete dávat jako pamlsek mléko pro kočky se sníženým obsahem laktózy, např. od značky GIMPET.

Doplňky stravy: Fretkám je možné podávat kromě tuhé a vlhké stravy i doplňky stravy, ať už jsou to vitamínové tablety, velmi chutné pasty či chuťovky jako kočičí mléko, jogurty pro kočky nebo kočičí pudink. Tablety a pasty jsou zaměřené na zlepšení kvality srsti, drápků, zubů, či s maltózou, kterou je velice vhodné podávat v období línání. Maltóza je látka, která napomáhá strávení spolykaných chlupů, aby se předešlo zvracení trichobezoárů (smotky chlupů). Dostupné jsou i multivitamínové tabletky. Všechny tyto doplňky slouží i jako odměny, například když učíte fretku základní hygieně nebo přiběhne na zavolání. Na českém trhu je velmi málo doplňků stravy určených přímo fretkám. Bez obav kupte cokoliv, co je určeno pro kočky.

Můžete občas podat syrové neochucené maso, které je vhodné nejprve přemrazit, aby se zahubily zárodky parazitů. Fretky mají občas rády ovoce a zeleninu. Nedávejte jim však citrusy a jablka. Citrusy jsou kyselé a stejně jako jablka odvápňují. Oblíbený bývá meloun nebo hroznové víno. Jako potravinový doplněk slouží i nevitamínové pasty s příchutěmi. Používají se zejména, když fretka odmítá jíst granule, můžete je dochutit některou z past.

Alergie a diety: I u zvířat se mohou vyskytovat potravinové alergie (nejčastěji drbání se, padání srsti, průjmy) a jiné zdravotní potíže spojené se stravou. Dnes už jsou k dostání i hypoalergenní krmiva pro zvířata. Stejně tak i pro diabetiky jsou k sehnání speciální veterinární diety. Vždy konzultujte s veterinářem všechny komplikace.

Tekutiny: Nikdy nezapomínejte na vodu. Voda musí být stále k dispozici. V letních měsících zvířata pijí více, kontrolujte tedy několikrát denně misku nebo napáječku, zda se voda neohřála nebo jí fretka už nevypila.

800-foter-ferret-animal-6085677956_2c34babde1_o

Výchova

Hygiena: Většina mláďat je čistotná a hygienické návyky má okoukané od matky. Chození na záchod pochopí rychle, a často sama a ochotně tento návyk dodržuje. Pokud máte mládě, které na záchod chodit neumí, dejte záchod tam, kam chodí vykonávat potřebu. Nejlépe se učí mládě tak, že sledujete okamžik, kdy se chystá vykonat potřebu (bývá to ihned po probuzení), přeneste ho na WC a vždy, když si dojde na záchod, odměňte ho pamlskem či pastou.

Odvykání kousání: Během dovádění fretky rády koušou. Je to jejich oblíbená hra. Pokud vás bude kousání bolet, uchopte fretku za kožíšek na krku (správný úchop při manipulaci s fretkou), zasyčte na ní a lehce s ni zatřepejte ve vzduchu. Hleďte jí při tom do očí, aby věděla, že vás to bolí. Přestaňte si s ní chvilku hrát. Pokud bude pokračovat v bolestivém kousání, fretku pokaždé uchopte, zasyčte, zatřepejte a zavřete ji na chvíli do klece, dokud se neuklidní. Brzy pochopí, že s kousavou fretkou si nikdo hrát nechce.

Zábava

Fretka je velmi hravý a aktivní tvor, a proto je potřeba, aby již od mláděte měla při pacce dost hraček. Používejte hračky určené pro kočky. Kočičí hračky většinou připomínají všelijaké myšky, brouky, peříčka, ptáčky. Protože fretka je lovec, tyto hračky v ní vyvolávají lovecké instinkty. Dále můžete fretce vyrábět nejrůznější prolézačky (třeba i z škrabadla určené pro kočky). Fretka je tchořovitá šelma, takže ráda noruje.

Nekupujte fretce hračky, které se mohou rozpadnout při hře na malé části a ona je může spolknout (nevadí u bavlněných hraček a celkově hraček z přírodního materiálu).

Občas se může přihodit, že fretka sní kousek bavlny či jiné látky nebo něco, co není k jídlu určené. Podávejte jí Malt-Softovou pastu (pasta s obsahem maltózy na trávení spolykaných chlupů). Pomůže kousku projít zažívacím ústrojím ven, aniž by napáchal škody. P5esto pravidelně kontrolujte, zda fretka chodí na toaletu tak, jak má. Když si do 24 hodin nedojde, zbystřete a raději ji vezměte k veterináři (občas může pomoci i trocha stolního oleje přidaného do krmiva).

Venčení

Fretky jsou zvídavé. Rády objevují nová místa, očichávají a norují. Uděláte jim radost procházkou venku. Nejprve však nechte fretku naočkovat.

Od malinka učte fretku nosit kšíry. Klidně je nandejte i doma třeba na půl hodinky denně. Odměňujte přitom fretku pamlsky (například vitamínovou pastou pro kočky, kterou mají většinou nejraději). Vhodné jsou kožené kšíry určené přímo pro fretky. Nekloužou z těla tolik, jako třeba nylonové. Až si na ně fretka trochu zvykne, zkuste občas připnout vodítko. Až si budete jisti, že fretka z kšír nevyklouzne a neuteče, můžete ji brát ven. Nikdy nenechávejte fretku běhat venku bez vodítka. I když poslouchá na zavolání, venku tomu tak být nemusí. Může se vám snadno ztratit. Dávejte pozor na cizí psy. Fretka by se jim mohla jevit jako kořist. V létě dávejte pozor na přehřátí. Nenechte fretku, aby si hrála dlouho na slunci. Dbejte na její pitný režim.

Antiparazitika: Před venčením je vhodné ošetřit fretku antiparazitním přípravkem. Poraďte se v chovatelských potřebách jaký přípravek je nejvhodnější pro vaši fretku. Na výběr je buď sprej nebo pipeta (roztok, která se aplikuje za krk).

Říje a kastrace

Kastrace je u fretek důležitá spíše ze zdravotního hlediska. Když neplánujete do budoucna mláďata, je lepší nechat samici vykastrovat. Když fretka při říji nezabřezne (říje může nastat již od 7. měsíce), je velice rizikové tzv. přeříjení. Fretka totiž říjí, dokud nezabřezne. Pak hrozí zdravotní komplikace jako například zánět dělohy. U samců je to hlavně nepříjemnoá záležitost se značkováním, kdy si samci značkují své teritorium nepříjemným zápachem. Pozor v období říje samci koušou. S kastrací tento jev ustupuje.

Březost

Pokud plánujete mláďata, krmte fretku v období březosti kvalitními granulemi pro mláďata fretek nebo pro koťata (Royal Canin Mother & Babycat). Podávejte vitamínové pasty a lososový olej. Pro doplňování vápníku podávejte tvaroh či sunar pro koťata. Malé fretky, pokud vše probíhá jak má, přikrmujte máčenými granulemi až od 4 týdnů. Buďte s nimi hodně v kontaktu. První týdny jsou obdobím socializace, kdy si zvykají na člověka. V tomto období se začínají učit hygienickým návykům. Postupujte podle rad veterináře, co se týče očkování. Mláďata smějí opustit matku nejdříve v 7 týdnech.

Základní veterninární péče

Očkování: Očkování je potřeba vždy konzultovat s veterinářem. Intervaly mezi jednotlivými vakcinacemi se mohou lišit. Též vám veterinář dá na výběr různé kombinace vakcín. Z tohoto důvodu berte prosím tuto kapitolu pouze jako orientační.

Očkuje se proti vzteklině a proti psince v 6.-8. týdnu. Poté se očkují 3 týdny po první vakcíně. Tedy v 9.-11. týdnu a naposled 3 týdny po druhé vakcíně. To je ve 12.-14. týdnu života.

čipování: Zvíře je u veterináře možné nechat očipovat (mohou mít už od původního majitele). Jde o způsob označení zvířete.

Čip v sobě nosí číslo, které je čitelné speciální čtečkou. Je to číslo, pod kterým bude zvíře vedeno v registru zvířat, kde jsou kontaktní údaje na majitele (tedy na vás či původního majitele), jméno fretky a věk, datum posledního očkování a další. Hodí se při ztrátě zvířete. Fretka ho nemůže ztratit. Po zave-

dení čipu musíte jeho číslo zaregistrovat na registru evidence zvířat. Výhodou čipu je, že jeho aplikace není pro zvíře bolestivá.

Preventivní prohlídky: Zvířata by měla pravidelně podstupovat preventivní zdravotní prohlídky. Chodťe alespoň jednou ročně. Nepodceňujte preventivní prohlídky. Obzvláště v pozdním věku zvířete. Veterinář může včas odhalit choroby, které nejsou zjevné na první pohled, a čím dříve se choroba začne léčit, tím více je léčba úspěšná.

Kontrola: Každý den byste se měli podívat, jestli má fretka čistá uši (pokud jsou nadměrně zašpiněná černou nečistotou, zbystřete, mohl by to být ušní svrab). Dále zda má čisté oči nebo neslzí. Sledujte, jestli se chová přirozeně, nekýchá, nekašle a je aktivní. Kontrolujte stolici, jestli je pevná. Pokud je třetím dnem řídká nebo se dokonce objeví krev, ihned vyhledejte veterinární pomoc.

Péče a hygiena

Stejně jako lidé se starají o svá těla i zvířata potřebují péči o srst, drápky, uši, oči a zuby.

Srst: Srst by měla být lesklá a zdravá díky stravě a vitamínovým doplňkům, ale taky čistá. K tomu použijte šampón speciálně pro fretky. Buď je pěnový a smývá se vodou, nebo pudrový, který dodává srsti lesk a vůni. Fretku koupejte co nejméně. Mytím se jí vymývá kožní maz, který se musí znovu obnovovat, a čím častěji koupete, tím více mazu se tvoří. Vždy při koupání postupujte podle návodu na obalu šampónu a dbejte na to, aby nenatekl do očí a uší. V období línání je vhodné fretčí srst vyčesávat speciálním hřebenem. Poraďte se v chovatelských potřebách o ideálním hřebenu či kartáči pro vaší fretku.

Drápky: Fretčí drápky je třeba občas zkracovat speciálními kleštičkami. Tato činnost se lépe provádí ve

dvou. Požádejte někoho, aby fretku fixoval a vy stříhejte drápky. Zkracujte jen o kousek a dávejte pozor na nerv vedoucí drápkem. Na první prohlídku u veterináře si přineste vhodné kleště, které zakoupíte v chovatelských potřebách a požádejte o ukázku.

Uši: K čištění uší používejte čistidlo na alkoholové či bylinné bázi. Olejová čistidla uši zanáší. Nepoužívejte tyčinky na čistění uší (můžete nečistoty zanést hlouběji do uší), ale spíše vatové tampónky a vytírejte jemně boltce zevnitř.

Zuby: Na zuby je vhodné používat zubní pastu k tomu určenou, tedy pro zvířata. Nepění a nepálí. Jemně čistěte zoubky prstem. Příliš mnoho fretek si toto nenechá líbit, a tak si občas musíte vystačit s tím, že budete krmit převážně granulovaným krmivem (mechanické čištění) a podávat potravinové doplňky se Salvadorou Perskou, která právě napomáhá čištění zubů.

Oči: Oči čistěte přípravkem na zvířecí oči. Nikdy nečistěte oči jako takové, ale pouze oční okolí, pokud je uslzené či jinak znečištěné.

Transport

S fretkou je občas potřeba cestovat. Např. k veterináři, na dovolenou apod. Někteří chovatelé nosí fretky v taškách určených pro psy (taška s vykrojeným otvorem pro hlavu, který se nedá zavřít) nebo v klokankách na břicho. Fretky ovšem z těchto tašek mohou vyskočit. Celozapínací tašky mají většinou síťované strany, které mohou fretky proškrábnout a uprchnout. Doporučují se klasické pevné plastové přepravky s pevnými dvířky. Jednak z bezpečnostního hlediska, tak i z praktického. Zvíře může být cestou stresováno a mohlo by se pozvracet či pomočit. Plastové dno lze lehce opláchnout a vyčistit na rozdíl od látkového. Poraďte se v chovatelských potřebách o vhodné velikosti pro vaši fretku.

Pokud se chystáte cestovat letadlem, zjistěte si, jaké jsou na letištích podmínky pro přepravu zvířat. Většinou zvíře musí cestovat v nepropustné schráně s certifikátem pro leteckou přepravu (což jsou vybrané druhy plastových přepravek). Fretku nepřepravujte na volno. Mohla by se vysmeknout a uprchnout. V autě přepravujte fretku pouze v přepravce. Nikoliv na kšírech pro psy, na volno apod.

Při cestě do zahraničí nezapomeňte na očkování, které vyžaduje daná země, očkovací průkaz a zvířecí pas. Některé země vyžadují i čipování zvířat.

Při cestování, je možné se vybavit cestovní láhví na vodu spojenou s miskou, popř. skládací miskou na granule.

Napsat komentář

Mujzverinec.cz © 2015, all rights reserved