Andulka vlnkovaná - Můj Zvěřinec.cz

Andulka vlnkovaná

MůjZvěřinec.cz | Ptáci (Atlas zvířat)
Parakeet (Budgie) perched on finger

PŮVOD: Austrálie

ZÁKLADNÍ POPIS: Velikost těla 18 cm

ROZLIŠENÍ POHLAVÍ: Dospělý samec má ozobí modré, dospělá samice hnědé. Mladý pták má vlnkování až ke kořeni zobáku, špičku zobáku černou a duhovku oka tmavou. Ve stáří 6 měsíců začínají přepeřovat do dospělého opeření, duhovka oka zbělá a nad zobákem se utvoří oblast bez vlnkování, tzv. čelo.

CHOV: Jednotlivě v klecích, pár nebo více ptáků pak v pokojových i venkovních voliérách. Za dobu, po kterou je u nás chována, se plně adaptovala na zdejší klimatické podmínky. Snášeí i mrazy -10°C.

POTRAVA: Základem je směs pro andulky obsahující proso. Dále doplňujeme senegalským prosem v klasech, kousky ovoce a zeleným krmením, např. listy smetánky apod. Vždy by měly mít k dispozici
grit a písek na trávení a sépiovou kost. Potravu doplňujeme o minerály a vitaminy. Neustále musí mít k dispozici napáječku s čerstvou vodou.

ROZMNOŽOVÁNÍ: Samice snáší do budky o rozměrech 15 x 15 x 20 cm s vletovým otvorem 5 cm 5 – 6 vajec, na kterých sedí 18 – 20 dní. Mláďata krmí oba rodiče do doby, než vylétnou z budky a naučí se samostatně přijímat potravu. Pohlavně dospívají v 6 měsících. Dožívají se až 15 let.

POVAHA: Velice společenští ptáci. Pokud si pořídíme mládě, je možné ho ochočit a naučit napodobovat, zvláště samečka. Je schopen se naučit několik slov či melodií. Na svého chovatele si zvykne a nechá se brát na ruku.

NEBEZPEČÍ PRO ČLOVĚKA: Při neopatrném uchopení může v sebeobraně štípnout zobákem, či škrábnout drápkem.

Více informací získáte v prodejnách Pet Center.

Napsat komentář

Mujzverinec.cz © 2015, all rights reserved